TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

GAP'ın Okuyan Gençliği Zirvesi

Güncelleme Tarihi 27.07.2015

Erasmus Ana Eylem 3 kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen GAP'ın Okuyan Gençliği Zirvesi 3-8 Ağustos tarihlerinde Siirt'te gerçekleştiriliyor.

GAP'ın Okuyan Gençliği Zirvesi

Erasmus+ Ana Eylem 3 kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen GAP'ın Okuyan Gençliği Zirvesi 3-8 Ağustos tarihlerinde Siirt'te gerçekleştiriliyor.

Bu projeyle kütüphaneden uzak olan gençlere kitap ve okumanın değeri anlatılacak, katılımcıların ve STK temsilcilerinin tanışmalarıyla, kitap eksiklikleri azaltılmaya çalışılacak. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle kitaptan iyice uzaklaşan gençlerimize nasıl kitap sevgisi aşılanır sorusuna yanıt alınırken imkan kısıtlılığından dolayı kitaba erişemeyenlerin erişim noktasında sorunlarının giderilmesine ilişkin çözümler üretilecektir. Projeye katılımcılar bölgemizin her ilinden toplamda 8 ilden 5'er katılımcı olarak seçilecektir. Bu katılımcılar arasında daha önce il dışına çıkma imkanı dahi bulamamış gençlere öncelik verilecektir. Katılımıcılar almış oldukları eğitim sonucunda kendi yerellerinde panel ve yazarlık atölyesi düzenlemede sorumlu olacaklardır. 

Proje faaliyet olarak Siirt ilinde 8 farklı ilden 18-30 yaş arası 40 gencin bir araya gelmesi ile birlikte yapılacak olan bir zirveyi içermektedir. 

 

Bu zirve içerisinde yer alan  faaliyetleri ve çalışma yöntemleri şunlardır:

-Türkiye'de Kitap adlı panel

-Dünya Edebiyatından Yazarlarla Yolculuk adlı atölye

-Yaygın eğitim metotları sayesinde outdoor aktiviteleri,

-Hızlı okuma teknikleri konferansı,

-Okumanın eğitimdeki yeri ve Avrupa boyutu temalı çalıştay,

-Gençlik edebiyatı yazarı ile tanışma,

-Klasik eserlerin film adaptasyonu gösterimi,

-Yazarlık Atölyesi

-Kendi Kütüphanemi Oluşturuyorum adlı atölye

-Gazete Yazarlığı

-Erasmus + ve Youthpass oturumu

-Proje sonunda gençlerin yapılandırılmış diyalog çerçevesinde hazırladığı "Genç Okur Gazetesi"nin illerindeki diğer gençlerle paylaşımı.

 
Zirveden sonra ise proje ortaklarının bulunduğu her ilde katılımcıların desteğiyle "Türkiye'de Okur-Yazarlık ve Edebiyat Atölyeleri" organize edilecektir. Bu atölye çalışmasına proje sahibi tarafından lojistik destek sağlanacak ve bir yazarın katılımı ile atölyenin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Atölye çalışmasında yaygın öğretim metotları ile katılımcılara kitap okuma teknikleri ve 5n1k ile kitap çalışması yapılacaktır. Ayrıca atölye çalışmasına bir yazar eşlik edecek ve katılımcılarla birebir çalışmalar yürüteceklerdir.
 
Proje kapsamındaki faaliyet tarihleri:
 
ZİRVE: 
03-08 Ağustos 2015 Siirt
 
ATÖLYELER:
15.08.2015 Batman
16.08.2015 Mardin
17.08.2015 Diyarbakır
18.08.2015 Gaziantep
19.08.2015 Adıyaman
20.08.2015 Şırnak
21.08.2015 Muş illerinde faaliyetler gerçekleştirilecektir.
 
Projemizin yaygınlaştırma ve daha fazla kişiye ulaşması açısından düzenlenen Türkiyede Okur-Yazarlık ve Edebiyat atölyeleri yukarıda yazılan tarihlerde yapılacaktır.
 
Projenin ilk aşaması olan Zirve 03-08 Ağutos 2015 tarihleri arasında Siirt'te gerçekleştirilecektir. Katılımcıların ulaşım, konaklama ve iaşe giderleri proje kapsamında gerçekleştirilecektir.
 
Başvuran katılımcılar 03-08 Ağustos 2015 tarihleri arasıda Siirt'te yapılacak olan zirveye katılacaklar ve illerinde Atölyelerin uygulanmasından sorumlu olacaklardır.
 
 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.