TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Eskişehir Valiliği - 30.05.2009

Güncelleme Tarihi 08.12.2010

ESYO 3. STK FESTİVALİ Vilayet Meydanında yapıldı.

ESYO 3.STK Festivali 29 Mayıs 2009 günü saat: 11.00’de vilayet meydanında gerçekleştirildi. Festival;  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Festivalin açılışına, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Fazıl Tekin, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, ESYO Kolaylaştırıcılar Kurulu Üyesi Necmettin Başkut, STGM Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Temsilcisi Gürcan Banger, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vilayet meydanında 29–30 Mayıs tarihlerinde iki gün sürecek festivalin açılış konuşmasını, ESYO Kolaylaştırıcılar Kurulu Üyesi Necmettin Başkut yaptı. Baykut konuşmasında; “200’ün üzerinde STK’nın katılımcısı olduğu Eskişehir Sivil Yerel Oluşumu ESYO bugün burada, hem festival katılımcısı STK’lar ile hem işbirliği yapan kurumlar ile hem de alanda bulunan sivil toplum destekçileri ile ESYO 3.STK Festival’ini gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyor. Bugün birlikte açılışını yaptığımız ve birlikte gerçekleştirdiğimiz STK Festivali’nde, bugün ve yarın stantların yanı sıra pek çok gösteri ve müzik dinletisi yer alacak. Temelde birlikte hareket etme bilincinin gelişmesine katkı sağlaması amacıyla düzenlediğimiz bu festivali, destekleyen kurumlar, katılımcı STK’lar ve sivil toplum alanı açısından başarılı geçmesini temenni ediyor, değerli katılımlarınız ve katkılarınız için tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz ,” dedi.

STGM Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Temsilcisi Gürcan Banger’de yaptığı konuşmasında; “Eskişehir’de sivil toplum hareketinin bir başarı öyküsü halinde yükselişini görmekten mutluyum. Bugüne kadar bu alanda pek çok kurum, kuruluş ve yurttaş emek verdi. Ama 2005’te ESYO ile ivme kazanan gelişmenin üçüncü festivale ulaşmasının sevincini yaşıyorum. Sivil toplum çalışmalarımızın ana fikri, temsili demokrasinin sınırlarını aşarak katılımcı, çoğulcu ve çok kültürcü demokratik bir dünya yaratmaktır.” dedi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı yaptığı konuşmasında; “2007 yılında 25 STK ile başlayan ve bu çalışma 2008’ de 59 örgütle devam etti. Bu yıl 77 STK’ ya ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eskişehir’de yükselen sivil toplum hareketi hepimizin başarısıdır. 2005 yılında başlayan çalışmalar, bugün önemli bir başarı öyküsü olma noktasına ulaştı. Üçüncüsünü yaşadığımız ve gelenekselleşmede önemli adımlar atmış olan ESYO Sivil Toplum Kuruluşları Festivali’nin şehrimize ve bizlere yeni kazanımlar sağlamasını diliyorum.” dedi.

ESYO faaliyetlerine destek veren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Fazıl Tekin yaptığı konuşmasında; “sivil toplum kuruluşlarının önemine ve ESOGÜ’ nün bu alanda yaptığı katkıları anlatarak, destek veren herkese teşekkür ederim.” dedi.

Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil’ de yaptığı konuşmasında;  Demokrasinin gelişmesi için sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmelerinin önemine değindi. 

ESYO Festivalini destekleyen Eskişehir Valiliği adına konuşma yapan Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu konuşmasında; “ Öncelikle Eskişehir Valilik Makamı olarak üçüncüsü kutlanan Sivil Toplum Festivali’ne erişmiş olmaktan duyduğumuz mutluluğu ifade etmek isterim. Bildiğiniz gibi; sivil toplum anlayışı tüm dünyada giderek daha fazla ilgi görüyor ve yönetim yaklaşımlarını etkiliyor. Bunda temsili demokrasinin bazı yetersizliklerinin ortaya çıkması ve yurttaşların katılım isteklerinin artması rol oynuyor. Eskişehir’ in sivil toplum faaliyetleri açısından Türkiye’nin örnek alınan illerinden birisi olacağına inanıyorum. Bu festival vesilesi ile yeni bir adım attığımız sivil toplum çalışmalarının başarılı olmasını dilerim.” dedi.

 Açılış konuşmalarına müteakiben, ESYO Kolaylaştırıcılar Kurulu üyesi Ali Akyüz tarafından Vali Mehmet Kılıçlar adına Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu’na plaket verildi. STK festivali, Eskişehir’de sivil toplum hareketine destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketlerinin verilmesi ile devam etti.

http://www.eskisehir.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=501:esyo-3-stk-festval-vilayet-meydannda-yapld&catid=48:haberler&Itemid=457

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.