TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

eskişehir.net - 24.03.2009

Güncelleme Tarihi 04.11.2010

MFİB ve AB Komisyonu'ndan ESYO'ya ziyaret

Merkezi Finans İhale Birimi (MFİB) Hibe Yöneticisi Gazali Çiçek, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Lise Pate ve Finans Yöneticisi Gamze Deveci Durubal, ESYO, STGM Eskişehir Yerel Destek Merkezi ve Eskişehir’deki sivil toplum kuruluşları ile görüşmek amacıyla Eskişehir’e geldi.

MFİB’den Gazali Çiçek, AB Komisyonundan Lise Pate ve Gamze Deveci Durubal, STGM Genel Müdürü Suade Arançlı, STGM Yerel Destek Merkezleri Koordinatörü Mert Altıntaş, ESYO Kolaylaştırıcılar Kurulu üyeleri ve STGM Eskişehir Koordinatörleri’nin katılımı ile gerçekleştirilen ilk toplantıda ESYO ve STGM Eskişehir faaliyetleri hakkında sunum yapıldı. Karşılıklı görüşlerin ve önerilerin paylaşıldığı bu kısımda özellikle ESYO modelinin diğer illerde yaygınlaştırılması konusu ele alındı. 

STK’ların çalıştıkları alana ilişkin deneyimlerini, ilişkilerini ve önerilerini görüşmek amacıyla STK’lar ile birebir görüşmeleri yapıldı. Eskişehir Eğitim ve Öğretimi Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berrin Tekir ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile dernek ofisinde; Eskişehir İzcilik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Yiğit, Eğitim Hakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yaman ve Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Aldemir, Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilcisi Ayten Tutkun, Kader Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Kahvecioğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Hürriyet Gürsel Arıkan, Karşılaştırmalı Edebiyat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Safa Karataş ve Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Erdoğan, ile ESYO’da görüşüldü. Görüşmelerde STK’ların faaliyetlerinin yanı sıra, proje geliştirme konusunda bakış açıları ve proje geliştirme sürecindeki beklentileri ele alındı.

STK görüşmelerinin ardından ESYO Köy Dernekleri İletişim Ağı ile yapılan toplantıda Türkiye’de örneği olmayan bu yapının bu güne kadar olan süreçteki adımları ve başarısı paylaşıldı. MFİB Hibe Yöneticisi Gazali Çiçek “sivil ağlar, sivil toplum alanında açılım sağlıyor, bu tematik ağ ise doğrudan sivil toplum hareketinin kendisi ve bu alanda örnek oluşturduğu gözleniyor, bu çalışmanın desteklenmesi ve motivasyonu önemli” dedi.

Ziyaretçi grup, Köy Dernekleri toplantısının ardından stratejik ortaklardan olan Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’yı ziyaret etti. Bu girişimdeki rolü açısından verilen desteğin diğer illerle paylaşılması ele alındı. Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı “Biz sivil toplumu önemsiyoruz, katılımcı demokrasi ve bütçe konusunda STK’lar ile bu işin başarılmasını ve uygulamaya geçmesini istiyoruz. Bu ortak amaç kapsamında heyecanlı ve istekliyiz” dedi.

Merkezi Finans İhale Birimi (MFİB) Hibe Yöneticisi Gazali Çiçek, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Lise Pate ve Finans Yöneticisi Gamze Deveci Durubal “ESYO’nun varlığı, Eskişehir adına ve sivil toplum hareketi kapsamında önemli. Bu modelin, yaygınlaştırılması gerekli. Bugün yapılan toplantıların tamamında Eskişehir’deki STK’ların çalışmalarındaki heves ve başarıyı görmek bizim için çok memnun edici. Ayrıca görüşlerin doğrudan paylaşılması ve STK’ların bakış açısı, bizlerin çalışmalarına açılım sağlayacak.” dediler.

http://www.eskisehir.net.tr/haber/?sec=1&newscatid=7&newsid=22024

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.