TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Erkeklerden Erkeklikler Üzerine Bir Sergi: BİRKAÇ ERKEK

Güncelleme Tarihi 12.12.2013

PASAJ
13-22 Aralık 2013

SOGEP çatısı altında Erkek Muhabbeti adıyla çalışmalar yürüten erkekler, 13- 22 Aralık tarihleri arasında erkeklikler üzerine bir sergi düzenliyor: BİRKAÇ ERKEK. Sergi Pasaj Ortak Alan işbirliğiyle gerçekleşiyor.

Erkek Muhabbeti, mevcut cinsiyet rejimine karşı 'erkeklik' sorgulamalarını bu sefer sanat üzerinden yapıyor. BİRKAÇ ERKEK, erkeklerin hem özel hem kamusal alandaki suç ortaklıkları üzerine sanatsal bir 'deneme.'

BİRKAÇ ERKEK afişSergideki işler üzerine

“Kamu Yararına A4,” parmak izlerinden arındırılmış ve kullanıma hazır bir tehdit mektubu. Kamusal olarak yararımıza 'sunulanın' cinsiyetlendirilmiş şiddetini ifşa etmeye çalışıyor. “Erkek Muhabbeti/'Shared' Matters” isimli çalışma, sanat dünyasının da eril algılardan kaçamadığını ifade ediyor. “Bunun Bir Parçasıyım,” yine her erkeğin şiddetle olan suç ortaklığına dair. “2+1” adlı video projesinde ise karşımıza, anne-babasıyla birlikte mutfakta yemek yapan ve yine birlikte şekerleme yapmak için yatağa giren genç bir erkek çıkıyor.

Sergiye ayrıca Avusturyalı sanatçı Hans Hochstöger, “Afganların Yolculuğu” isimli foto-belgesel projesiyle konuk oluyor.  “Afganların Yolculuğu,” çeşitli zorunluluklarla Avrupa'ya göç eden ve erkeklik çatışmaları yaşayan Afgan erkeklerinin portrelerinden oluşuyor.

Serginin açılışında aynı zamanda SOGEP'in yeni yayını da tanıtılacak. Çağlar Çetin'in kaleme aldığı Why Have There Been No Men Artists? (Neden Hiç Erkek Sanatçı Yok?) başlıklı kitap, Türkiye'deki güncel sanat dünyasının görünmeyen ve sorgulanmayan erkekliklerini masaya yatırıyor. 

BİRKAÇ ERKEK sergisi, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'nun desteğiyle hazırlanmaktadır.

Birkaç Erkek

13-22 Aralık 2013

Açılış Kokteyli: 13 Aralık, 18.00-21.00

Sergi Mekânı: Pasaj (Banker Sokak, 6B, Galata -İstanbul)

Sergi, Cuma- Cumartesi ve Pazar günleri, saat 12.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


SOGEP Hakkında

Sosyal Kalkınma ve Cinsiyet Eşitliği Politikaları Merkezi Derneği (SOGEP) olarak, kadınların yaşadığı ayrımcı uygulama ve hak ihlallerine karşı sürdürülen mücadelenin güçlenerek devam etmesini amaçlıyor.

2007-2013 yılları arasında,

27 Farklı ilde

34 Üniversitede

63 Atölye çalışması gerçekleştirdi ve çalışmaları ile ilgili 5 kitap, 4 Araştırma yayına hazırladı.

 

Erkek Muhabbeti Hakkında

Kadına yönelik ayrımcılığa karşı politikalar geliştiren SOGEP, bu mücadeleye erkeklerin de katılımını sağlamak için erkeklik çalışmaları yürütüyor. Erkek Muhabbeti, SOGEP çatısı altında bir araya gelen bir grup genç erkeğin talebiyle başlayan bir çalışma. Grup adını, erkek muhabbetlerinin mevcut cinsiyet kurgusunun üretilip içselleştirilmesindeki kritik rolünden alıyor. Cinsiyet rejimine yönelik mücadeleye erkeklerin katılımını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Tartışma ve inceleme konularımız; Erkeklik, şiddet, emek, cinsellik, ayrımcılık, transfobi, homofobi, insan hakları, pornografi, beden, militarizm ve sanat.

İletişim:
e-posta: erkekmuhabbeti@gmail.com
Tel: 0505 738 89 26, Bilhan Gözcü

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.