TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Engelli kadınlar güçleniyor

Güncelleme Tarihi 05.11.2014

Engelli Kadın Derneği’nin yürüttüğü “Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları” projesi İçel ve Çanakkale’yi kapsayan alan ziyaretleri ile devam ediyor.

7-8 Kasım 2014 tarihlerinde gerçekleşecek olan Çanakkale ziyareti kapsamında yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri ile görüşme yapılması planlanmaktadır. Bu görüşmelerde  proje tanıtılarak, temsilcilerden illerinde yaşayan engelli kadınlara ulaşmaları ve onları projenin atölye çalışmalarına yönlendirmeleri istenecek. Aralık 2013-Ocak 2014 döneminde gerçekleştirilecek olan farkındalık atölyelerinde kadınlar, engellilik ve toplumsal cinsiyet başta olmak üzere maruz kaldıkları çoklu ayrımcılık konularını ele alacak.

Atölyelerde gerçekleştirilen örgütlenme-savunuculuk çalışmalarıyla birlikte engelli kadınların çözümün parçası olmaları hedefleniyor.  Atölye çalışmalarının ardından engelli kadınlar, deneyimlerini yereldeki diğer kadınlarla paylaşabilecekleri, içeriğini kendilerinin belirleyeceği bir "Yerel Etkinlik"  gerçekleştirecekler.

Projede kapsamında “engelli hakları ve ayrımcılık” konularını içeren bir mini kitapçık hazırlanması ve engelli kadınlara ulaştırılması da planlanıyor. Ayrıca engelli kadına yönelik toplumsal önyargıların ele alınacağı “Sık Sorulan Sorular” kitapçığı da hazırlanacak. Bu kitapçıkta gündelik yaşam içerisinde engelli kadınlara yöneltilen ön yargı içeren sorular ve bu sorulara verilen cevaplar yer alacak.

Projenin bir diğer çıktısı da “2013-2014  Engelli Kadına Yönelik Şiddet” izlemesi yapılarak sonuçların raporlanması olacak. Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek olan bu raporla birlikte engelli kadın sorununa kamuoyunun dikkatini çekerek farkındalık yaratılması hedeflenmektedir.

Projenin final aşamasında, İçel ve Çanakkale’de projeye dahil olan engelli kadınların bir araya gelerek yapılan çalışmalar hakkında deneyim paylaşmaları amaçlanıyor.

 

Bilgi için:

Nilgün Karacaoğlu İlgün

Engelli Kadın Derneği

Atatürk Blv. No:105/515 Kızılay, Çankaya-Ankara

Tel: 90 533 541 19 19

www.engellikadin.org

engellikadindernegi@gmail.com

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.