TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Engelli Kadına Yönelik Şiddet Raporu Hazırlanıyor

Güncelleme Tarihi 01.12.2014

Engelli Kadın Derneği, Türkiye’de bir ilke imza atarak engelli kadınlara yönelik şiddeti araştıracak. Toplanan verilerden hazırlanacak rapor 2015 yılı Haziran ayında yayınlanacak.

Sabancı Vakfı Hibe Programları tarafındandesteklenen, Engelli Kadın Derneği’nin yürüttüğü “Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları” projesi, engelli kadınların güçlenmesi amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Üç yıldır sürdürülen proje kapsamında “2013-2014 Engelli Kadına Yönelik Şiddet” araştırması yapılarak sonuçlar raporlanacak. Türkiye’de ilk kez yapılacak raporla engelli kadınların sorunlarına yönelik kamuoyu oluşturmak ve farkındalık yaratmak hedefleniyor. Rapor kapsamında bilgi edinme başvuruları, medya taraması, soru önergeleri, idari başvurular ve oluşturulan ihlal bildirim formuyla engelli kadına yönelik şiddet verileri toplanacak. Rapor, 2015 yılı Haziran ayında yayınlanacak.

Projede ayrıca Aralık 2014-Şubat 2015 döneminde Çanakkale ve İçel’de engelli kadınlara yönelik “Farkındalık Atölyeleri” düzenlenecek. Toplam 40 engelli kadın katılımcıyla gerçekleştirilecek olan atölyelerde kadınlar, engellilik ve toplumsal cinsiyet başta olmak üzere maruz kaldıkları çoklu ayrımcılık konularını ele alacak. Engelli kadınların çözümün parçası olmaları hedefiyle, atölyelerde örgütlenme-savunuculuk çalışmaları yapılacak. Atölye çalışmalarının ardından engelli kadınlar, deneyimlerini paylaşabilecekleri, içeriğini kendilerinin belirleyeceği bir "Yerel Etkinlik" gerçekleştirecek.

Projenin bir diğer çıktısı da “engelli hakları ve ayrımcılık” konularını içeren bir mini kitapçık hazırlanması ve engelli kadınlara ulaştırılması olacak. Ayrıca engelli kadına yönelik toplumsal önyargıların ele alınacağı “Sık Sorulan Sorular” kitapçığı da hazırlanacak. Bu kitapçıkta gündelik yaşam içerisinde engelli kadınlara yöneltilen ön yargı içeren sorular ve bu sorulara verilen cevaplar yer alacak.

Bilgi için:

Nilgün Karacaoğlu İlgün

Engelli Kadın Derneği

Atatürk Blv. No:105/515 Kızılay, Çankaya-Ankara

Tel: 90 533 541 19 19

www.engellikadin.org

engellikadindernegi@gmail.com

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.