TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

"Eğitim Küçüğün, İş Büyüğün" Proje Sonuç Kitabı

Güncelleme Tarihi 21.05.2019

Genç Hayat Vakfı tarafından yürütülen ve mevsimlik tarım işçisi çocukların eğitim hayatına katılımını arttırmayı amaçlayan "Eğitim Küçüğün, İş Büyüğün" projesinin sonuç kitabı yayınladı.

Proje sonuç kitabında en temel haklardan biri olan eğitim hakkının mevsimlik işçi olarak çalışan çocukların elinden alındığı belirtilirken, özellikle göç eden çocuklar için mobil eğitim uygulamalarının göç eden çocukların eğitim hayatlarına devam edebilmesi için büyük önem arz ettiği vurgulandı.

Özellikle mevsimlik tarımda yoğun olarak görülen çocuk işçiliğinde 5-15 yaş arasındaki çocuklar eğitimine devam edememekte ve tarlalarda fiziksel olarak kapasitelerinin üzerinde ağırlık taşıyarak fiziksel hasara uğrama, tarımda kullanılan kimyasallardan etkilenerek kalıcı hastalıklara yakalanma riskleri taşıyorlar. Çocuklar göç sürecinde temel haklarından yoksun kalmalarının yanı sıra bu süreçten sosyal ve psikolojik olarak da olumsuz etkileniyorlar. Nisan ayında mevsimlik tarım göçüne katılan aileler ile birlikte göçe katılan çocuklar kasım ayına kadar evlerinden ve eğitimden uzak kalıyorlar. Proje sonuçları tarımda çalışan ve aileleriyle birlikte tarım alanında yaşayan nüfusunun yarısı 18 yaş altında olduğunu gösteriyor.

2016 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliği ve Düzce Üniversitesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Balsu ortaklığında hayata geçirilen proje kapsamında bakanlıklar, yerel yönetimler, yerel kanaat önderleri, mevsimlik tarım işçisi aileler, çocuklar, bahçe sahipleri, üniversiteler, özel sektör, öğretmenler, gönüllü üniversiteli öğrencilerle çok paydaşlı bir çalışmalar yürütüldü.

Kitapçığı bilgisayarınıza indirmek için lütfen ekteki dosya linkine tıklayınız.

 

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.