TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

e-gazete Anadolu Üniversitesi - 02.06.2009

Güncelleme Tarihi 08.12.2010

“Sen de katıl”

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin sivil toplum örgütlerinin katılımı ile sürdürdüğü Örgütlenme Özgürlüğü Kampanyası Eskişehir’de büyük ilgi gördü.

23-28 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir’de yaygın bir tanıtım ağı ile yürütülen “SEN DE KATIL” kampanyası ile ilgili bilgi vermek amacı ile 28 Mayıs’ta bir basın toplantısı yapıldı. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda STGM Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Temsilcisi Gürcan Banger kampanya ile ilgili bilgi verirken Kampanya Sözcülerinden İlknur Kahvecioğlu hazırladıkları bildiriyi okudu.

STGM’nin Ocak 2009’da başlattığı “Örgütlenme Özgürlüğü Kampanyası’nın amacı, hak ve özgürlüklerin daha fazla gelişebilmesi için örgütlü hareket etmemizin önüne konan yasal ve toplumsal engeller konusunda farklılık yaratarak, bu engelleri ortadan kaldırmak için birlikte hareket etme yollarını aramak. Kampanya, örgütlü bir birliktelik olmadan değişimin sağlanamayacağı ilkesinden yola çıkarak “Birlikte Değiştirelim” mesajıyla sivil toplumun bütün aktörlerine ulaşmayı hedefliyor. Her ilden sivil örgütlerinin, başta yurttaşlara olmak üzere yerel yönetimler ve kamu kurumlarının farklı kesimlerine mesajlar gönderdiği etkinlikler kampanyanın ana eksenini oluşturuyor.

STGM Eskişehir Temsilcisi Gürcan Banger, derneğin bu yıl çok önemli bir etkinliğe imza attığını belirtirken bunun Türkiye’de örgütlenme özgürlüğünün genişletilmesi ve çerçevesindeki sınırların aşılması, birtakım engellerin çözümlerle ileriye doğru geliştirilmesi amacını taşıdığını dile getirdi. Kampanyanın başlangıcında on beş farklı şehirde kamuoyu araştırması yaptıklarını söyleyen Banger: “Örgütlenmenin ne demek olduğunu sorduk. Genel anlamda bölgelere göre farklılıklar göstermekle birlikte örgüt ve örgütlenme kavramlarının insanları ürküttüğünü gördük” dedi.

Kampanya Sözcülerinden İlknur Kahvecioğlu: “Örgütlenmek hayata katılmaktır.” diyerek bildiriyi okumaya başladı. Daha sonra örgütlenme başlığı altında açıklamalarda bulundu ve farklı örgütlenmek tanımlarını katılımcılarla paylaştı.

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Türkiye’de sivil ve katılımcı demokrasinin gereğine inanan bir grup sivil aktivist ve fikir önderi tarafından 2004 tarihinde kuruldu. Merkez ofisi Ankara’da bulunan STGM’nin Adana, Denizli, Diyarbakır ve Eskişehir’de dört yerel destek merkezi bulunuyor.

Hanife Kanal (Haber Merkezi)
http://e-gazete.anadolu.edu.tr/ayrinti.php?no=7970

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.