TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Doğa Koruma Bilim Ders Kitabı

Güncelleme Tarihi 27.01.2011
Etiketler: Kitap

Oxford Üniversitesi, dünyanın ilk ücretsiz doğa koruma bilim ders kitabını internete koydu.  

Oxford Universitesi Yayınevi, “Herkes İçin Doğa Koruma Biyolojisi” adındaki dünyanın ilk ücretsiz doğa koruma bilim ders kitabını, özellikle öğrenciler ve gelişmekte olan ülke vatandaşlarının ücretsiz olarak ulaşabilmesi için internete koydu:  

http://www.mongabay.com/conservation-biology-for-all.html

Dünyaca ünlü profesörler Navjot Sodhi (Singapur Üniversitesi) ve Paul Ehrlich (Stanford Üniversitesi) tarafından editörlüğü yapılan bu ders kitabının bölümlerini yazmak için davet edilen dünyanın tanınmış doğa koruma bilimcileri, verdikleri emek karşılığınnda herhangi bir ücret almadılar. Ciltli hali 130 Amerikan dolarına (205 TL) satılan ve doğa koruma bilim dalındaki en son gelişmeleri herkesin anlayabileceği bir dilde özetleyen bu ders kitabı,  biyoloji, çevre mühendisliği ve benzer üniversite bölümlerinin kullanabileceği kapsamlı bir ders kitabı olarak tasarlandı.
Kitabın “Ekosistemlerin Fonksiyonlari ve Hizmetleri” bölümünü yazan KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve ABD Utah Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, kitap hakkında şunları söyledi:

“21. yüzyılda hızla yokolan doğa ve canlılardan dolayı, dünyamız ve insanlık büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıyadır. Gerek küresel iklim değişikliği ve kirli hava olsun, gerek ortaya yeni çıkan ölümcül hastalıklar olsun, gerekse kimyasal maddelere direnci artan tarım zararlıları olsun, insanlar da bu çevre felaketinin sonuçlarından çok zarar görmektedir. Bu yüzden bir an önce tüketimimizi azaltıp, doğaya gereken önceliği verip, doğa koruma çalışmalarını kat kat arttırarak bu çevre felaketini durdurmamız, insanlığın ve gezegenin devamı için şarttır. Bunun için en önemli öncelik, herşeyde olduğu gibi eğitim ve bilinçlenmedir. Doğa koruma biyolojisi (conservation biology) olarak da bilinen doğa koruma bilimi, son 30 yılda çok önemli bir disiplin haline gelmiştir ama Türkiye’deki üniversitelerin hemen hepsi dahil olmak üzere, pek çok ülkenin üniversitelerinde ders olarak okutulmamaktadır. Bunun önemli bir sebebi, bu konudaki ders kitaplarının her dilde olmaması, İngilizce olarak yayınlanan ders kitaplarının ise birçok ülke vatandaşları için çok pahalı olmasıdır.

Bu kitap, insanlığın geleceği konusunda endişe duyan herkesin okuması gereken bir kitaptır. Biz bu kitabın yazarları olarak, özellikle öğrencilerin ücretsiz olarak  internetten doğa koruma bilimdeki en son gelişmelere ve doğanın en son hali ile ilgili bilimsel bilgilere kolayca ulaşabilmeleri için, yaptığımız katkılar için herhangi bir ücret almadık. Oxford Üniversitesi Yayınevi de, dünya yayıncılık tarihinde ender görülen bir jest yaparak, kitabın herhangi bir ücrete tabi olmadan internete koyulmasına izin verdi. Biz bu kitabı 2010 Uluslararası Biyoçeşitlilik Yılı şerefine yazdık. Ümidimiz, Türkiye ve dünyada doğa koruma bilimin bir ders olarak çok daha fazla okutulması, üniversite hocalarımızın bu kitabı derslerinde kullanması ve doğa koruma ve gezegemizdeki canlılarla ilgilenen her vatandaşın da bu kitabı internetten indirip okumasıdır. Örneğin benim yazdığım bölüm, doğanın insana sunduğu ve değeri her sene trilyonlarca doları bulduğu hesap edilmiş olan doğanın hizmetleri ile ilgilidir. Bu hizmetler, küresel ısınmayı azaltmaktan soluduğumuz havanın üretilmesine, arıların bitkileri tozlaştırmasından kuşların tarım zararlılarının sayılarını azaltmasına kadar büyük bir yelpazeyi kapsar. İklim değişikliğinden aşırı avlanmaya, canlıların soylarının tükenmesinden istilacı türlere kadar doğa koruma sorunlarının tüm boyutlarını kapsayan bu kitabın, Türkiye ve dünyada doğaya ve doğa korumayla ilgilenen tüm insanlara faydalı olmasını dilerim”.

Kitabın bölümleri şunlar:
-Giriş - Navjot S. Sodhi and Paul R. Ehrlich
-Doğa Koruma Bilimin Dünü ve Bugünü - Curt Meine
-Biyoçeşitlilik – Kevin J. Gaston
-Ekosistemlerin Fonksiyonları ve Hizmetleri - Çağan H. Şekercioğlu
-Doğal Yaşam Alanlarının Yokedilmesi – William F. Laurance
-Doğal Alanların Parçalanması ve Değiştirilmesi - Andrew F. Bennett and Denis A. Saunders
-Aşırı Avlanma - Carlos A. Peres
-İstilacı Türler - Daniel Simberloff
-İklim Değişimi - Thomas E. Lovejoy
-Yangın ve Biyoçeşitlilik - David M. J. S. Bowman and Brett P. Murphy
-Canlıların Soylarının Tükenmesi - Stuart L. Pimm and Clinton N. Jenkins
-Doğa Koruma Planlamasi ve Oncelikleri - Thomas Brooks
-Soyu Tehlikedeki Türlerin Amenajmanı - David. S. Wilcove
-İnsanın Baskın Olduğu Alanlarda Doğa Koruma - Lian Pin Koh and Toby A. Gardner
-Doğa Korumada İnsanların Rolü - C. Anne Claus, Kai M. A. Chan, and Terre Satterfield
-Doğa Koruma Teorisinden Pratiğe - Madhu Rao and Joshua Ginsberg
-Doğa Koruma Bilimcinin Alet Çantası - Corey J. A. Bradshaw and Barry W. Brook

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.