TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Doğa Derneği Yırtıcı Sayımı İçin Gönüllüler Arıyor

Güncelleme Tarihi 11.05.2015

Doğa Derneği farklı kültürlerden gelen kuş gözlemciler ile birlikte 2 ay boyunca başta küçük akbabalar olmak üzere yırtıcıları saymak ve nesillerinin korunmasına destek vermek için, tüm gönüllü kuş gözlemcilerini 2015 sayımına katılmaya davet ediyor.

 

 

Yer: Adana

Tarih: 15 Ağustos – 15 Ekim 2015

İş Tanımı:  Nesli tehlike altındaki göçmen kuşların korunması için Türkiye’de yapılacak göç yolları araştırmaları büyük öneme sahip. Bu türlerden biri olan küçük akbaba, Balkanlar ve Anadolu’da kuluçkaya yatıyor ve her yıl Afrika’ya ülkemiz üzerinden göç ederek gidiyor. Her sene göç rotasındaki en önemli dar boğazlardan birinde düzenlediğimiz yırtıcı sayımı, küçük akbaba ve diğer yırtıcı türleri için koruma stratejilerinin geliştirilmesinde  kritik bir rol oynuyor.

Yırtıcı sayımları Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen gönüllüler ile gerçekleştiriliyor. Bu çalışmaya katkınız, izleme ve sayımların düzenli olarak gerçekleşmesi için vazgeçilmez önemde. Farklı kültürlerden gelen kuş gözlemciler ile birlikte 2 ay boyunca başta küçük akbabalar olmak üzere yırtıcıları saymak ve nesillerinin korunmasına destek vermek için, tüm gönüllü kuş gözlemcileri 2015 sayımına katılmaya davet ediyoruz. 

Gönüllülerin Sorumlulukları:

 • Küçük akbaba başta olmak üzere yırtıcıların her gün sayımının gerçekleştirilmesi
 • Toplanan verinin veri tabanına işlenmesi
 • İzleme ekipmanlarının korunması ve saklanması
 • Sosyal medyaya düzenli olarak haber, mesaj girilmesi
 • Ekip içi diğer işler 

Gönüllülere temel kuş gözlemi ve izleme eğitimi verilecektir. Ortak konaklama ve yemek Doğa Derneği tarafından sağlanacaktır. Gönüllülerin Adana’da konaklama noktasına ulaşımları kendilerine aittir.

Katılım Süresi: 2015 yırtıcı sayımı 15 Ağustos-15 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleşecektir.  Gönüllülerin sayıma en az 2 hafta katılması beklenmektedir.

Gerekli Nitelikler:

 • Kuşları tanımlama ve izlemeye  yönelik geçmiş deneyim
 • Kuşları izleme ve sayma becerisi
 • Haftada 7 gün, günde en az 8 saat sıcak bir havada gözlem yapabilecek fiziksel elverişliliğe sahip olmak
 • Temel İngilizce konuşma ve anlama becerisi
 • Sayıma en az 2 hafta katılabilmek
 • Gözlem protokollerine kesin uyum
 • Veri işleyecek düzeyde bilgisayar kullanım bilgisi
 • Hem bireysel olarak, hem de farklı ülkelerden ve kültürlerden oluşan bir ekip içinde uyumlu bir şekilde çalışabilmek

Gerekli niteliklere sahip ilgili adaylar, CV’lerini ve aşağıdaki sorulara yanıtlarını, e-posta konusuna  “Ref:RMC2014” yazarak“rmc@dogadernegi.org” adresine gönderebilir.

Kuş gözlemine ilişkin geçmiş deneyiminizi aşağıdaki konulara değinerek anlatınız: kuş gözlemi, izleme, sayım, kayıt ve benzeri.

 1. Geçmiş kuş gözlem deneyimlerinizi anlatır mısınız? (Ör: hobi olarak kuş gözlemi veya kuş sayımı deneyimi)
 2. Eğer daha once kuş sayımına katıldıysanız, kuşları izlemek ve kaydetmek için nasıl yöntemler kullandınız? Hangi tür kuşları izlediniz?
 3. Kuş izleme ve sayımı için hangi ekipmanları kullandınız? Yanınızda getirebileceğiniz, size ait ekipmanlar var mı, varsa neler?
 4. Bu çalışmaya başvurma motivasyonunuz nedir?

Doğa Derneği

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.