TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Dicle Haber Ajansı - 30.09.2005

Güncelleme Tarihi 12.10.2010

Sivil toplum, geliştirme merkezine kavuştu

ANKARA (DİHA) - AB Komisyonu tarafından 1 milyon 820 bin Euro'luk bütçe ile desteklenen STGM birçok sivil toplum örgütü temsilcisi ve AB Türkiye delegasyonu üyesinin katılımıyla açıldı.
Sivil Toplum Örgütü temsilcisi ve AB Türkiye delegasyonu üyesinin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) açıldı. Merkezin terasında sade bir kutlama ile yapılan açılışta Merkez Koordinatör'ü Sunay Demircan, merkez çalışanlarını tanıtarak toplam 150-200 kişilik büyük bir grup oluşturduklarını söyledi. Sivil toplum örgütlerini güçlendirmek gibi bir amaçlarının olduğunu kaydeden Demircan, sivil toplum örgütleri açısından ortak tutum almaya çalıştıklarını kaydetti.

AB 3 Ekim'de müzakereleri başlatacak'

AB-Türkiye Delegasyonu Birinci Sekreteri Mali İşbirliği, Kurum Oluşturma ve Sivil Toplum Dairesi Başkanı Michael Vögele ise, Avrupa Komisyonu'nun 3 Ekim'de Türkiye ile müzakerelerin başlaması yönünde kesin bir tutuma sahip olduğunu belirtti. Önemli olanın 3 Ekim müzakereleri sonrası olduğuna işaret eden Vögele, Türkiye Hükümetinin hızlı ve seri hareket etmesi gerektiğini belirterek, "Bu dönemde sivil toplumun önemi daha fazla artacak. Hükümet ile sivil toplum'u diyaloga teşvik etmemiz lazım" şeklinde ifade etti.
Son dönemlerde Türkiye ve AB arasında bir güven sorunun yaşandığına vurgu yapan Vögele, "Türkiye AB vatandaşları arasında bu güvenin yeniden oluşması gerekiyor" dedi. Vögele, Sivil Toplum Örgütü temsilcilerine de seslenerek, "Size destek olmamız için bize yardımcı olun" diye kaydetti.

STGM'ye AB'den 2 milyon Euro'ya yakın destek

Türkiye genelinde yerel ve ulusal sivil toplum örgütlerini desteklemek ve onlara yardımcı olmak için kurulan STGM, AB Komisyonu tarafından 1 milyon 820 bin Euro'luk bütçe ile destekleniyor. STK'larına dağıtılacak yardımların adil ve düzenli dağıtılması görevini de üstlenen STGM iki yıllık program çerçevesinde 4 bin yerel STK'ya ulaşarak, STK'lara bu zaman dilimi içerisinde 500 bin Euro'luk hibe vermeyi amaçlıyor.
(kk/ya/mç)

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.