Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Dernekler Mevzuatı Eğitimleri Sürüyor...

Güncelleme Tarihi 12.12.2016

STGM - TACSO işbirliğinde düzenlenen Dernekler Mevzuatı Eğitimlerinin ikincisi 9-10 Aralık’ta Ankara'da gerçekleşti. Eğitime 2016 yılında kurulan ve henüz kurulma aşamasında olan dernekler katıldı.

dernekler mevzuati eğitim fotoğrafı

Farklı illerden ve tematik alanlardan gelen 25 STÖ temsilcinin katıldığı eğitiminin ilk gününde STGM Hukuk Hattı Uzmanı Yasemin Öz dernekler için temel bilgileri aktardı. Öz bu kapsamda, kuruluş, genel kurul, bildirimler, üyelik işlemleri, şube, platform, üst birlik kurma, bağış ve yardım toplama konularına değindi. Öz yeni kurulan dernekleri kuruluş aşamasında ve sonraki süreçlerde dikkat etmeleri gereken konular konusunda uyardı sorulara cevap verdi.

İlk gün katılımcılar, adres bildirimi konusunda sıklıkla sorun yaşadıklarını ve bu konuda farklı il dernekler müdürlüklerinin uygulamalarının birbirinden farklılaştığını ifade ettiler. İfade edilen diğer bir sorun ise 15 Temmuz sonrasında bankaların derneklere hesap açma konusunda zorluk çıkarması oldu. Av. Yasemin Öz bu gibi sorunları yaşayan derneklere ilgili kurumlara yazılı müracaat yapmalarını ve sorunun devam ettiği durumlarda bu yazılı yanıtlarla yasal girişimlerde bulunmalarını önerdi.

dernekler mevzuati eğitim fotoğrafı

Eğitimin ikinci gününde mali ve idari konular ele alındı. İkinci gün SMMM Bağımsız Denetçi Ahmet Mısır, gelir giderlerin kayıt altına alınması, vergi işlemleri, derneklerde istihdam ve iktisadi işletme konularında katılımcıları bilgilendirdi ve katılımcıların sorularına cevap verdi.

dernekler mevzuati eğitim fotoğrafı

Eğitimin son oturumunda ise STGM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Korkut güncel durumda ve OHAL kapsamında örgütlenme hakkına değinerek dernekler için önerilerde bulundu.

Bir sonraki eğitim Marmara Bölgesi’nde faaliyet gösteren derneklerin katılımıyla 26-27 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.