TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Dernekler Dairesi Başkanlığı 15.07.2009

Güncelleme Tarihi 04.11.2010

Silopi''de Çevre Konulu Seminer

Şırnak''ın Silopi ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Silopi Kardeşlik Çevre ve Yeşillendirme Derneği tarafından ''Çevre'' konulu seminer düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak Van 100. Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Diyarbakır Yerel Destek Merkezi Koordinatörü Lezgin Yalçın katıldı.

Silopi Kardeşlik Çevre ve Yeşillendirme Derneği Başkanı Ramazan Yağır, derneğin yönetim kurulu üyeleri ve Silopili çevre dostu vatandaşların katıldığı çevre bilinci ve sivil toplum örgütünün misyonları ile ilgili bilgilendirme toplantıları 2 gün devam etti. Toplantılarda çevreyi zehirleyen termik santraller, orman yangınları, anız yangınları, yeşil alan sorunu, piknik alanlarının yetersizliği, su israfı, egzoz dumanları sorunu, av hayvancılığı sorunu, çöp sorunu, şehir merkezinde başı boş dolaşan hayvan sorunu ve çözümleri üzerine konferans veren Van 100. Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Sarı, örgütlü toplumun önemine dikkat çekti. Sarı, "Birincil derecede isteneni en iyi şekilde anlatmamız için sivil toplum örgütlerinin önemini bilmemiz gerekir. Bu var olan sorunların giderilmesi için de demokratik yollardan sorunlara çözüm aranması için de bu yolların aşılması gerekir" diye konuştu.

Prof. Dr. Sarı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çevre bilinci herkesin sahip olması gereken önemli bir vatandaşlık görevidir. Bugün sizler özellikle Kardeşlik Çevre ve Yeşillendirme Derneği olarak elinizi taşın altına koyarak Silopi''ye doğanın tahrip edilmemesi konusunda sahip çıkmak adına burada toplanmaktasınız. Silopi''deki termik santrallerden orman yangınlarına kadar var olan sorunların tamamını ancak sizler çözüm konusunda bir şeyler yapabilirsiniz. Bunun için de var olan sorunları iyi tanıyıp ona göre çözüm önerilerini sunmak durumundasınız.

Bunu mutlaka yapmalısınız. Bizler de, STGM olarak, her anlamda sizlere yardımcı olmaya hazırız."

Konu ile ilgili açıklama yapan Silopi Kardeşlik Çevre ve Yeşillendirme Derneği Başkanı Ramazan Yağır ise şöyle konuştu:

"Bizler bu derneği çok zor altında kurduk. Kimselerden destek almayarak kendi ayaklarımızın üzerinde durduk ve hala bu sorunları yaşamaktayız. Bu derneği açmamızın tek bir nedeni var o da Silopi''mizi daha da yaşanılır bir kent haline getirmek çevre duyarlılığını artırmak ve Silopilimize sahip çıkmaktır. Sizlerin STGM olarak bizleri yalnız bırakmayıp buraya Silopi''mize kadar gelmeniz bizleri son derece mutlu etmiştir. Sizlere dernek adına ve Silopi adına sonsuz teşekkürlerimi bildirmek isterim. Zor koşullarda açtığımız derneğimiz Silopi için her zaman demokratik yollardan her türlü gayreti göstermeye hazır olacaktır. Bütün sorunlarımızı çözüm önerileri ile birlikte yetkililerimize götürüp neler yapabiliriz noktasında her zaman bir çaba içerisinde olacağız. Her şey Silopi için."

http://www.dernekler.gov.tr/_Dernekler/Web/Gozlem2.aspx?sayfaNo=2784

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.