TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Denizli Otizm Derneği'nden Hak Temelli Habercilik ve Engelli Haberleri Eğitimi Atölyesi

Güncelleme Tarihi 11.09.2019

Denizli Otizm Derneği tarafından  Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi bağlamında Hak Temelli Habercilik ve Engelli Haberleri Analizi Eğitimi Atölyesi Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirildi.

Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan atölye Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı faydalanıcılarından Denizli Otizm Derneği'nin çalışmasıyla organize edildi. Atölyede engelliliğe bakış ve engelli bireylere yönelik haberler mercek altına alındı. 
 
Hak Temelli Habercilik ve Engelli Haberleri Analizi Eğitimi Atölyesi,  Denizli Otizm Derneği Başkanı ve İletişim Koordinatörü Dudu Karaman Dinç tarafından düzenlenirken, atölye
kapsamında engelliliğe bakış, normal anormal kavramları, ayrımcılık ve nefret söylemi, savunuculuk çalışmaları ve engelli bireylere yönelik haberlerde dikkat edilmesi gereken konular ele alındı.
 

Atölyede oğluna otizm tanısı konmadan önce uzun yıllar İstanbul’da gazetecilik yaptığını ifade eden Dudu Karaman Dinç, şunları söyledi: 
 
"Bu eğitim atölyesini düzenlemek benim için çok değerliydi. Gazetecilik mezunuyum ve her zaman mesleğimi çok severek yaptım. Oğlumun otizm tanısı almasının ardından engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılarla ilgili daha detaylı bilgi sahibi oldum. Her iki tarafı da tanıyan biri olarak engelli bireylerle ilgili haberlerde gördüğüm eksiklikleri paylaşmak için bu eğitim atölyesini hazırladım. Bildiğim kadarıyla gazetecilere yönelik böyle bir eğitim atölyesi Türkiye’de ilk kez düzenleniyor. Meslektaşlarımın bu eğitimin onlara yeni bir bakış açısı sunduğunu ve haber yaparken bunlara dikkat edeceklerini söylemeleri beni çok mutlu etti. Yeni dönemin ilk eğitim toplantısını benimle yapan Denizli Gazeteciler Cemiyeti Yönetimine ve Başkan Osman Nuri Boyacı’ya, eğitime katılan gazetecilere ve sivil toplum örgütü temsilcilerine çok teşekkür ederim."
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.