TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Denizli Otizm Derneği: Dayanışma Yaşatır

Güncelleme Tarihi 02.04.2020

Denizli Otizm Derneği, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Koronavirüs salgının bütün dünyada hızla yayıldığı olağanüstü günlerden geçiyoruz. Bu zor günler otizmli çocuk aileleri için de hiç kolay geçmiyor. Dayanışma yaşatır" dendi.

Açıklamada koronavirüs sebebiyle bugünlerde pek insanın yeni tanıştığı kaygıların otizm camiası için oldukça tanıdık olduğu söylenirken, eğitime erişememe, sosyal yaşama katılamama, ötekileştirme, karantina ve daha pek çok şeyin otizmli çocuk ailesinin hayatının her gün yaşadığı gerçek olduğu belirtildi. 

"Yargılamak yerine anlamaya çalışarak, herkesi gözeterek, adil davranarak ve dayanışmayı güçlendirerek bu salgını başarıyla atlatabiliriz." denilen açıklamada süreç için de çeşitli önerilerde bulunuldu. 
  • Koronavirüs dünyamızın ayrımcılığa değil dayanışmaya ihtiyacı olduğunu bir kez daha gösterdi. Haklara saygı ve dayanışma yaşatır. 
  • Koronavirüs dil, din, ırk, zengin, fakir, eğitimli, eğitimsiz ayrımı yapmaz, herkesin başına gelebilir. 
  • Durumu abartmayın ama hafife de almayın. Kaygılanmak yerine çözümün parçası olun. Gerekli tedbirleri alarak kendinizden başlayarak herkesi koruyabilirsiniz.
  • Herşey göründüğü gibi olmayabilir. Sokağa çıkamadığı için kriz geçiren komşunuzun çocuğunun neler yaşadığını bilemezsiniz. İnsanlar başka şansları olmadığı için işe gitmek zorunda olabilirler. Yoksulluk ve çaresizlik bazı insanlar için virus kadar ölümcüldür. Anlayışlı olun. 
  • Engelli çocuğu olan annelerin kamu kuruluşlarında ve özel sektörde idari izinli sayılması için yapılan çağrılara destek verin. 
  • Hak savunucusu olun. Haklar herkes içindir. Bunları talep edin, talepte bulunanlarla dayanışma gösterin.
  • İnsan odaklı sosyal tedbirler alırken kırılgan grupların başında gelen engellilere ve yaşlılara yönelik düzenlemeler acilen yapılmasına destek verin. 
  • Kaynağını bilmediğiniz ve doğruluğuna emin olmadığınız haberleri yaymayın. Haber izlemeyi sınırlayın, kendinize, hobilerinize ve ailenize zaman ayırın. 
  • Evde kalın ve yavaşlığın keyfini çıkarın. Bu durum olaylara ve insanlara yeni bir gözle bakmanız için bir fırsat olabilir.
  • Yargılamak yerine anlamaya çalışarak, herkesi gözeterek, adil davranarak ve dayanışmayı güçlendirerek bu salgını başarıyla atlatabiliriz. 

Açıklamanın tamamını http://otizmdenizli.org/haberler/dayanisma-yasatir/ adresinden okuyabilirsiniz.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.