TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

DEHA - 20 28.12.2007

Güncelleme Tarihi 12.01.2011

Türkiye Gerçeği: Okumama

Bu yazı kitap okumanın önemini vurgulamak için yazılmadı. Bunu hepimiz zaten biliyoruz. Kitap okumanın önemini hepimiz bildiğimiz halde okumamak çok daha vahim aslında…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın gençler arasında yaptığı bir araştırmaya göre son bir ay içinde öğrencilerin %61’i hiç kitap okumamış, %13.4’ü ise sadece bir kitap okumuş.

Türkiye’de toplam kütüphane sayısı 1412, kahvehane sayısı ise 570.000. Yani Türkiye’de 49.500 kişiye bir kütüphane düşerken 122 kişiye bir kahvehane düşüyor. 

İhtiyaç maddeleri sıralamasında kitap 235’inci sırada. Son 10 yılda kitapçıların çoğu kırtasiyeye dönüştü. Kırtasiyeci raflarının %85’i kırtasiye, %15’i kültür kitabına ait.

Norveçli kitaba yılda 137 dolar, Alman 122 dolar, Belçikalı 100 dolar harcıyor. Biz dünya ortalaması olan 1.3 doların da çok altında yılda sadece 0,45 dolar (45 sent) harcıyoruz.  Sorun sadece maddi değil, bizler çok değerli olan zamanımızı da kitap okumaktan esirgiyoruz. Bizim kitap okumaya ayırdığımız zamanın 300 katını Norveçli, 210 katını Amerikalı, 87 katını Japon kitap okumaya ayırıyor.

Bir Japon yılda 25 kitap okuyor. İsviçreli 10 kitap, Fransız ise yılda 7 kitap okuyor. İstatistiklere göre Türkiye’de 1 kitap okunması için 6 Türk’ün bir araya gelmesi gerekiyor… 
Japonya’da gazete okuyanların nüfusa oranı %62 iken Türkiye’de %5.  Kitap okuyanların toplam nüfusa oranı  Japonya’da %14, Türkiye’de ise %0,01.

Eğer siz de kitap okuyarak bu azınlık grup arasında yer alıyorsanız, sizi tebrik ediyor ve STGM DESGEP Yerel Destek Merkezi’nde Dokümantasyon Merkezi’mizin faaliyete geçtiğini müjdelemek istiyoruz. Dokümantasyon Merkezi Denizli’deki sivil toplum kuruluşlarının (STK’ların) ihtiyaçları doğrultusunda referans kitaplardan oluşacak. Ayrıca STGM’nin STK’lar için hazırlamış olduğu yayınları talep etmeniz durumunda ücretsiz temin etmeniz de mümkün.
 
Nafiz Güder tarafından hazırlanmış olan Sivil Toplumcunun El Kitabı, Fuat Keyman tarafından yazılan Türkiye’de Sivil Toplumun Serüveni: İmkansızlıklar İçinde Bir Vaha, Orhan Kemal Cengiz tarafından düzenlenen Sivil Toplum Kuruluşları İçin Hukuk El Kitabı, Feray Salman’ın kaleme aldığı Hep Yenik Başlama Duygusu – Türkiye’de Ayrımcılık Uygulamaları STGM yayınlarından sadece bazıları.

STK’lar İçin Savunuculuk Rehberi, STK’lar İçin İletişim ve Kampanya Hazırlama Rehberi, STK’lar için Gönüllülük ve Gönüllü Yönetimi gibi sivil toplum kuruluşlarınızın gelişimi için faydalı olabilecek bu yayınları merkezimizden ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

İyi okumalar…

Gökhan Kılınç
STGM Denizli Koordinatörü
gokhan@stgm.org.tr

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.