Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Cumaovası Kadın Derneği ile Biga Kadın Kooperatifi ve Çanakkale El-Der'i Ziyaret Ettik

Güncelleme Tarihi 08.04.2016

STGM - TACSO STÖ - STÖ Buluşmaları kapsamında Cumaovası Kadın Derneği ile Biga Kadın Kooperatifi ve Çanakkale El-Der'i ziyaret ettik.

27 -28 Mart'ta Cumaovası Kadın Derneği'nden 15 kadın ile birlikte Türkiye'deki ilk kooperatiflerden olan Biga Kadın Kooperatifini ve belediye ile işbirlikleri ekseninde yıllardır el emeği pazarını devam ettiren Çanakkale El-Der Kadın Danışma Merkezini yerinde ziyaret ettik ve deneyim paylaşımında bulunduk. 

Buluşma kapsamında kadın emeği pazarı için uzun süredir mücadele eden ve pazar yeri edindikten sonra kooperatifleşmeyi planlayan Cumaovası Kadın Derneğini bu alanda desteklemeyi ve güçlendirmeyi hedefledik. Ziyaret kapsamında öncelikle 2004 yılında kurulan Biga Kadın Kooperatifini yerinde zyaret ederek cafe, lokanta, çocuk yuvası ve üretim atölyelerini gezerek bu mekanları oluşturma süreçlerini, belediye ile işbirliklerini ve 12 yıllık hikayelerini dinledik. Biga Kadın Kooperatifi üyeleri aynı zamanda bizimle kooperatifle kadınlar olarak nasıl güçlendikelerini, ürün belirlemeyi nasıl yaptıklarını ve benzeri bir süreçte dikkat edilmesi gereken ilke ve değerleri aktardılar.

Buluşmanın ikinci günü ise Çanakkale El-Der Kadın Danışma Merkezi'ni ve el emeği pazarını ziyaret ettik. El-Der üyeleri belediye ile protokolü nasıl oluşturduklarını, bu protokolün hangi kriterleri içerdiğini ve artan ihtiyaca nasıl cevap vermeye çalıştıklarını aktardılar. Pazarın sağladığı ekonomik güçlenmenin yanı sıra kadın güçlenmesinde aldıkları Kadının İnsan Hakları Eğitiminin (KİHEP) önemine vurgu yapan El-Der üyeleri benzeri bir toplumsal cinsiyet eşitliği eğitiminin tüm kadın örgütlenmeleri için önemli olduğunun altını çizdiler.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.