TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Çocuklara Çağrı: Türkiye'nin İlk Çocuk ve Medya Kongresi

Güncelleme Tarihi 08.07.2013

Çocuk ve yetişkin delegelerle I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’nde görüş bildirmeye ve kongreyi birlikte yönetmeye hazır mısınız? Çocuklar, medyanın olumlu ve olumsuz etkileri konusunda görüş bildirebilecek ve 9-18 yaş grubundaki çocuklar, sözlü ve yazılı görüş, fotoğraf, film, karikatür, sunum, atölye çalışması ve poster türlerinde başvuru yapabilecek. Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2013

çocuk ve medya kongresi afişTürkiye’nin İlk Çocuk ve Medya Kongresi

Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu iş birliğinde, Prof. Dr. Halûk Yavuzer’in Kongre Başkanlığı’nda, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın himayelerinde 14-15 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi düzenlenecek.

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’nin bütün süreçleri çocuğa ve bildireceği görüşlere saygı ilkesi çerçevesinde gerçekleşecek.

Kongre, çocukların medyanın olumsuz etkilerinden korunacağı ve olumlu etkilerinden nasıl yararlanacağına odaklanacak. Kongreye yurt içinden ve yurt dışından seçkin çocuk medyası uzmanları katılacak.

Kongrede Çocuk Delege Olmak İçin

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’nde Çocuk Delege olabilmek için 9-12, 13-15, 16-18 yaş grubundaki çocuklar sözlü ve yazılı görüş bildirerek, fotoğraf, film, karikatür, sunum, atölye çalışması ve posterle başvurması gerekecek.

Çocuklar, Ben ve İletişim Araçları başlığı altında yapacakları başvurularda, iletişim araçlarının olumlu ve olumsuz etkileri hakkında görüş bildirebilecek.

Kongreye gönderilecek sözlü ve yazılı görüş, fotoğraf, film, karikatür, sunum, atölye çalışması ve posterlerin çocuklar tarafından ifade edilmiş, yazılmış, tasarlanmış ve gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Çocuk görüşünü yansıtmayan ve yetişkinlerin görüş ve yaklaşımlarını içeren başvurular ise incelenmeye alınmayacak. Kongre çocuk katılımı Çocuk Katılımı Yönergesi’ne göre belirlenecek.

Son Başvuru Tarihi: 31 Temmuz 2013

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’ne 9-18 yaş grubu çocuklar 31 Temmuz 2013 tarihine kadar başvurabilecek. Başvurular 15 Eylül 2013 tarihinde www.cocukvemedyakongresi.org portalında açıklanacak. Kongrede Çocuk Delege olmaya hak kazanan çocukların ulaşım, konaklama ve Kongre masrafları Kongreyi düzenleyen kuruluşlar tarafından karşılanacak.

Çocuk ve Yetişkinlerin Yöneteceği Bir Kongre

Çocuk Delegeler, Kongrede görüş bildireceği gibi, yetişkinlerle eşit haklara sahip olarak oy kullanabilecekler. Kongre, çocuk ve yetişkin Divan Başkanları ve Divan Üyeleri tarafından yönetilecek. Çocuk Delege seçilenlerin her biri Kongre Sözcüsü de seçilmiş olacak.

Kongre’nin sonunda 15 çocuk ve 15 yetişkinden oluşacak ve 3 yıl görev yapacak Çocuk ve Medya İzleme Kurulu seçilecek. Kongre kapanış bildirisi çocuk ve yetişkin delegeler tarafından okunacak.

Çocuklar Nasıl Başvuru Yapacak?

Çocuklar, I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi’ne cocukvemedyakongresi@hotmail.com ve info@cocukvemedyakongresi.org elektronik posta adreslerinden başvuruda bulunabilecek. Sözlü ve yazılı görüş bildirme, fotoğraf, film, karikatür, atölye çalışması, poster başvuru CD’leri, Çocuk Vakfı Kültürevi Zafer Sokağı No:17 34371 Nişantaşı-İstanbul adresine gönderilecek.

  • Sonuçlar 15 Eylül 2013 tarihinde açıklanacak
  • Çocuk görüşleri kitap olarak yayımlanacak
  • Kongreyi çocuk ve yetişkin delegeler birlikte yönetecek
  • Kongrede, çocuk ve yetişkinlerden oluşacak ve üç yıl görev yapacak Çocuk ve Medya İzleme Kurulu seçilecek

Ayrıntılar için tıklayınız.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.