TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Çocuklar İçin COVID-19 Hikâye Kitabı

Güncelleme Tarihi 16.04.2020
Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği dahil olmak üzere insani yardım alanında çalışan 50 kuruluş bir araya gelerek çocukların COVID-19’u anlamalarını ve kabullenmelerini sağlamak amacıyla bir hikaye kitabı hazırladı.
 
Kitapçığın hazırlanması sırasında çocukların COVID-19 salgını sırasındaki ruh sağlığı ve psikososyal ihtiyaçlarını değerlendirmek için Arapça, İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca hazırlanan küresel bir anketten yararlanılırken, anketten gelen sonuçlarla hikayede işlenecek konuların çerçevesi oluşturuldu.
 
 
 
Kitabın açıklamasında dünyanın pek çok yerinden 1.700’den fazla çocuk, ebeveyn, bakım veren ve öğretmenden destek alındığı bilgisi paylaşılırken "Bu hikaye, dünya çocukları için, dünya çocukları tarafından geliştirilmiştir." denildi. 
 
Kitapta küçük bir kız çocuğu olan Sara'nın hikayesi üzerinden hem virüs ve alınan önlemler hem de çocukların ruh haline ilişkin duygu durumları anlatılıyor. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.