Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Çocuk Hakları Seksek Oyunu İstanbul’un Köy Okullarında Çocuklarla Buluşuyor

Güncelleme Tarihi 20.03.2017

Genç Gönüllüler Derneği, 2015 yılından bu yana 45 şehirde uyguladığı Çocuk Hakları Seksek Oyunu İstanbul’un dezavantajlı kırsal alanlarında bulunan köy okullarındaki öğretmenler aracılığıyla çocuklara ulaşacak. Nisan ayının ilk haftasında gerçekleştirilmesi planlanan bir günlük eğitici eğitimiyle birlikte öğretmenlere ücretsiz olarak eğitim materyalleri de verilecektir. Çocuk Hakları Seksek Oyunu çalışması, Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) tarafından yürütülen, Çocuklarla Birlikte Daha Güçlü / Küçük Destek Programı kapsamında desteklenmektedir.

Projenin Genel Amacı ve Hedefi

Çocuk haklarını tüm çocuklar için erişilebilir kılmaktır. Hedeflenen okul sayısı 50’dir. Katılımcı öğretmenler İstanbul’un kırsal bölgelerinde yaşayan dezavantajlı öğrencileri için bu çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlayacaktır. Katılımcı öğretmenlerimiz kendilerine verilecek eğitim materyalleri ile yüzlerce çocuğa ulaşabilecektir. İçerik BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yer alan hakların; eğlenerek, fiziksel aktivitelerde bulunarak, drama faaliyetleri ile çocukların haklarını öğrenmelerine katkıda bulunmaktır. 2.3. ve 4. sınıf öğretmenleri, rehberlik servisleri, okul yöneticileri ve kırsal alanda faaliyet gösteren STÖ'ler ile programı yaygınlaştırmak amacıyla yerel yönetimler, ilçe milli eğitim müdürlükleri ve kaymakamlıklar gözlemci olarak katılım sağlayabilir. Eğitici eğitimi toplamda 2 saat sürmektedir. Eğitici eğitimine katılan öğretmenlere öncelikle projenin 2014 yılından bu yana nasıl bir süreçten geçtiğini anlatacağız. Sonrasında çocuk hakları seksek oyunuyla nasıl oyun oynanacağını, çocukları bu oyunlara dâhil ederken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendireceğiz. Katılımcıların tamamına sertifika verilecektir. Bu çalışma aynı zamanda öğretmenlerin ders dışı etkinlik gerçekleştirme sürecinde ihtiyaç duydukları etkinlik materyali olarak da çok işlerini görecektir. Rehberlik servislerinin de çocuklara yaklaşım konusunda farklı teknikler düşünmeleri sürecine katkıda bulunacaktır. Haber fotoğrafı

Maliyetlerin Karşılanması

Katılımcıların merkezi noktalardan eğitim programının gerçekleştirileceği alana ücretsiz servis imkânlarıyla ilgili bilgilendirilmeleri sağlanacaktır. Program kısa süreli olarak gerçekleştirileceği için ikram ve yeme-içme maliyetleri çalışma kapsamında karşılanacaktır.

Materyal Desteği

Ayrıca tüm katılımcılara birer eğitim materyali ücretsiz olarak verilecektir. Katılımcılara sertifika takdim edilecektir.

Son Başvuru Tarihi

31 Mart 2017 Saat 17.00’dır.

Başvurular

Adı-Soyadı, telefon, mail adresi, okulunuzun adı, okuldaki göreviniz, köyün adı ve ilçe adının yazılı olduğu bilgiyi aşağıdaki iletişim kanalları üzerinden mail, sosyal medya, whatsapp veyamesajla bildirmeniz yeterlidir. İlk başvuran esasına göre katılımcı listesi belirlenecektir.

Katılım sınırı 50’dir.

Telefon numarası: 0530 497 55 58

STÖ E-posta Adresi: bilgi@gencgonulluler.org.tr

STÖ Web Adresi: www.gencgonulluler.org.trwww.cocukhaklarioyunu.org

Sosyal Ağ (Facebook, Twitter vb.) Hesap Bilgileri:

www.facebook.com/gencgonullulerdernegi

www.facebook.com/www.seksek.org

Program Yeri ve Tarihi Katılımcılara bildirilecektir.

Genç Gönüllüler Derneği

 

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.