TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Çocuk Hakları Merkezi'nden Çocuklar İçin Korona Kartları

Güncelleme Tarihi 15.04.2020
FİSA Çocuk Hakları Merkezi COVID-19 salgınının çocukların yaş özelliklerine göre uygun ve doğru bir şekilde anlatılması için 5-11 yaş arası çocuklar için video, 12 yaş ve üzeri çocuklar için ise dört farklı dilde bilgilendirme kartları hazırladı.
 
Özgür Renkler işbirliğiyle hazırlanan video tiyatrocu Sevinç Erbulak tarafından seslendirilirken, 12 yaş üzerindeki çocuklar için kartlar Türkçe, Arapça, Zazaca ve Kürtçe hazırlandı. 

Çocuk Hakları Merkezi, yaptığı açıklamada salgınla mücadelede çocukların göz ardı edildiğini söylerken, salgınla ilgili hazırlanan yayınların ise hem çocuk dostu olmadığı hem de anadili farklı olan çocuklara uygun olmadığı vurgulandı.

 
Açıklamada şöyle denildi:
 
“Türkiye’de yetişkinlere, salgın döneminde çocuklara karşı yaklaşımlarının nasıl olması gerektiğinden, boş zamanlara yönelik etkinlik önerilerine dek yapılan yayınlar bulunmakta ancak bu yayınların çocuk dostu olmadığı ve yalnızca Türkçe olduğu unutulmamalıdır. Oysa ki, Türkiye’de Türkçe bilmeyen, anadili farklı olan pek çok çocuk bulunmaktadır. Bunların başında da Mülteci çocuklar bulunmaktadır. Bilgilendirme ise yalnızca virüsten korunma yollarına ilişkin olmamalı, UNICEF’in dünyada daha önceki salgınlarda çocukların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin hatırlatması üzerine dikkatle düşünülmelidir. FİSA Çocuk Hakları Merkezi olarak, her çocuğun kendi anadilinde bilgilendirilme hakkının öncelikle devletlerin yükümlülüğü olduğunu hatırlatır, çocukların salgından korunmaları ile ilgili hazırladığımız görselleri ve videoları tüm çocuklarla paylaşırız.
 
Kartlara ulaşmak için lütfen tıklayınız. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.