TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

CIVICUS 2020 Raporu Yayında

Güncelleme Tarihi 09.07.2020

Her yıl dünyadaki sivil toplumun faaliyetlerini ve eylemlilikleri mercek altına alan CIVICUS (World Alliance for Citizen Participation) 2020 yılının değerlendirmesinin yer aldığı "Sivil Toplumun Durumu Raporu"nu yayımladı. 

2019 yılındaki sivil toplum hareketlerine ve sivil toplumu etkileyen eğilimlere odaklanan rapor, alanda çalışan 50 kişiyle yapılan röportajları, uzmanların kaleme aldığı değerlendirmeleri ve CIVICUS Monitor’ün bulgularını kapsıyor.

Rapor, iklim krizinde sivil toplum hareketi, ekonomik eşitsizliğin yol açtığı kolektif hareket, dışlanma ile mücadele ve hak talebinde bulunma, demokratik özgürlüklerin durumu, uluslararası düzeyde sivil toplum başlıklarından oluşuyor. 
 
Raporda, COVID-19 pandemisinin dünya çapındaki sorunları şiddetlendirdiği not edilirken, raporda sivil toplum örgütlerinin pandemi sonrasında daha iyi bir dünya kurma mücadelesinde önemli ortaklar olarak tanınmasını da tavsiye ediyor. 
 
Raporda sivil toplum örgütlerinin 2019'da kazandığı başarıların ve strateji deneyimlerinin, krizden çıkmanın bir yolunu gösterebileceği ve pandemiden önceki derin ekonomik, sosyal ve politik sorunların çözülmesine de yardımcı olabileceğini belirtiliyor. 
 
Raporun İngilizce versiyonuna https://www.civicus.org/index.php/state-of-civil-society-report-2020 adresinden ulaşabilirsiniz. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.