TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

CİSST Hapishanelerdeki Koronavirüs Şikayetlerini Raporlaştırdı

Güncelleme Tarihi 30.04.2020

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) hapishanelerde koronavirüsle ilgili yaşanan sıkıntıları raporlaştırdı. Raporda 15-28 Nisan tarihleri arasında CİSST Mahpus Danışma Hattı'na 68 ayrı hapishaneden ulaşan bilgiler yer aldı. Rapor, koronavirüs salgını sırasında cezaevlerinde hakların erişimine kısıtlandığını gözler önüne serdi.

Cezaevlerindeki kapasite sorununun uzun bir süredir devam ettiği, bu durumun ise beraberinde birçok hak ihlali getirdiğinin altı çizildi. Ayrıca mahpusların koğuşların kalabalık olmasından kaynaklı sosyal mesafeye uyamadıkları da ifade edildi. Cezaevlerinde hijyen kuralları konusunda da yeterli önlem alınmadığı, mahkumların hem temizlik hem de beslenme konusunda sıkıntılar yaşadığı aktarıldı. Sağlık hakkına erişim konusunda da sıkıntılar yaşandığı belirtilen raporda;  bazı mahkumların yaşadığı sıkıntılarla ilgili vaka örneklerine de yer verildi.
 
Raporun tamamını okumak için lütfen tıklayınız.
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.