TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Cihan - 19.02.2009

Güncelleme Tarihi 12.10.2010

Vatandaş `örgütlenme` kelimesini `demokratik hak` ve `terör` olarak algılıyor

`Örgütlenme Özgürlüğü` kampanyası çerçevesinde Türkiye çapında `örgütlenme` kavramının anlamı soruldu.

Farklı coğrafi bölgeler, cinsiyetler, yaş grupları ve sosyal ekonomik statü grupları için örgütlenmenin ne anlama geldiğini araştıran ankette örgütlenme deyince vatandaşın aklına `demokratik hak` ve `terör` geldiği ortaya çıktı.

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Sivil Toplumun Gelişiminin ve Sivil Diyalogun Desteklenmesi Projesi kapsamında faaliyet gösteren `Sivil Toplum Geliştirme Merkezi`nce (STGM) Adana`da bir program düzenlendi.

Türkiye`de katılımcı demokrasinin gelişiminin desteklenmesi amacıyla organize edilen toplantıda `Örgütlenme Özgürlüğü` kampanyası tanıtıldı.

Mavi Sürmeli Oteli`nde gerçekleştirilen organizasyonda kampanya sorumluları Seda Alp ve Nilüfer Şener, 11 ilde bin kişiyle gerçekleştirilen anket sonuçlarını açıkladı.

Ankette ,`Vatandaşlara `örgütlenme` kavramına en çok uyan ifadenin ne olduğu soruldu. Bu soruya yüzde 67.2`lik kesim `demokratik hak`, `birlik ve dayanışma` ve `güç kaynağı` seçenekleriyle olumlu değerlere işaret ederken; yüzde 37.3`lük kesim `korku ve kuşku`, `terör` ve `toplumun huzurunu bozan` seçenekleriyle olumsuz yönleri anımsadıklarını belirtti. İlk çağrışımlarda ise `örgütlenme` kavramı için yüzde 35`lik kesim `demokratik hak` derken, onu `terör` diyen yüzde 25`lik kesim izledi.

Nilüfer Şener, Türkiye`de katılımcı demokrasinin gelişiminin desteklenmesi amacıyla `Örgütlenme Özgürlüğü` kampanyası, düzenlediklerini söyledi.

Şener, `Türkiye`de Sivil Toplumun Gelişiminin ve Sivil Diyalogun Gelişmesinin Desteklenmesi` projesi kapsamında düzenlenen `Örgütlenme Özgürlüğü` kampanyası, 29 Mart 2009`da yapılacak yerel seçim sonrası başlayacak ve Ağustos ayına kadar devam edecek. Türkiye`de sivil toplumun demokratik sürece katılımının desteklenmesi için sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve vatandaşları ortak hareket etmeye davet edilecek. Kampanya, STGM`nin yerel destek merkezlerinin bulunduğu Adana, Denizli, Diyarbakır ve Eskişehir`de yürütülecek.` şeklinde konuştu.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.