Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Cihan - 19.02.2009

Güncelleme Tarihi 12.10.2010

Vatandaş `örgütlenme` kelimesini `demokratik hak` ve `terör` olarak algılıyor

`Örgütlenme Özgürlüğü` kampanyası çerçevesinde Türkiye çapında `örgütlenme` kavramının anlamı soruldu.

Farklı coğrafi bölgeler, cinsiyetler, yaş grupları ve sosyal ekonomik statü grupları için örgütlenmenin ne anlama geldiğini araştıran ankette örgütlenme deyince vatandaşın aklına `demokratik hak` ve `terör` geldiği ortaya çıktı.

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Sivil Toplumun Gelişiminin ve Sivil Diyalogun Desteklenmesi Projesi kapsamında faaliyet gösteren `Sivil Toplum Geliştirme Merkezi`nce (STGM) Adana`da bir program düzenlendi.

Türkiye`de katılımcı demokrasinin gelişiminin desteklenmesi amacıyla organize edilen toplantıda `Örgütlenme Özgürlüğü` kampanyası tanıtıldı.

Mavi Sürmeli Oteli`nde gerçekleştirilen organizasyonda kampanya sorumluları Seda Alp ve Nilüfer Şener, 11 ilde bin kişiyle gerçekleştirilen anket sonuçlarını açıkladı.

Ankette ,`Vatandaşlara `örgütlenme` kavramına en çok uyan ifadenin ne olduğu soruldu. Bu soruya yüzde 67.2`lik kesim `demokratik hak`, `birlik ve dayanışma` ve `güç kaynağı` seçenekleriyle olumlu değerlere işaret ederken; yüzde 37.3`lük kesim `korku ve kuşku`, `terör` ve `toplumun huzurunu bozan` seçenekleriyle olumsuz yönleri anımsadıklarını belirtti. İlk çağrışımlarda ise `örgütlenme` kavramı için yüzde 35`lik kesim `demokratik hak` derken, onu `terör` diyen yüzde 25`lik kesim izledi.

Nilüfer Şener, Türkiye`de katılımcı demokrasinin gelişiminin desteklenmesi amacıyla `Örgütlenme Özgürlüğü` kampanyası, düzenlediklerini söyledi.

Şener, `Türkiye`de Sivil Toplumun Gelişiminin ve Sivil Diyalogun Gelişmesinin Desteklenmesi` projesi kapsamında düzenlenen `Örgütlenme Özgürlüğü` kampanyası, 29 Mart 2009`da yapılacak yerel seçim sonrası başlayacak ve Ağustos ayına kadar devam edecek. Türkiye`de sivil toplumun demokratik sürece katılımının desteklenmesi için sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve vatandaşları ortak hareket etmeye davet edilecek. Kampanya, STGM`nin yerel destek merkezlerinin bulunduğu Adana, Denizli, Diyarbakır ve Eskişehir`de yürütülecek.` şeklinde konuştu.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.