TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Cihan - 03.09.2008

Güncelleme Tarihi 12.10.2010

TBMM Ortak Çalışma Grupları Toplantısı ESYO`da yapıldı

Eskişehir milletvekilleri ve Sivil Toplum Kuruluşları(STK) kentlerin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla başlatılan `TBMM Ortak Çalışma Grupları` toplantısı Eskişehir Sivil Yerel Oluşumu(ESYO)`da yapıldı. ESYO eğitim salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına 34 STK temsilcisi katıldı.

TBMM Ortak Çalışma Grupları Girişimi koordinatörlerinden Muteber Öğreten, amaçlarının, STK`ların ayda bir, o ilin milletvekilleriyle biraraya gelerek, bölgesel ve genel sorunlarını tartışarak çözüm bulunmasını sağlamak olduğunu söyledi. Öğreten, çalışmanın ilk etapta 20 ilde, ardından ülke genelinde yaygınlaştırılacağını vurguladı.

TBMM Ortak Çalışma Gruplarının konunun temelinde oluştuğunu ifade eden Öğreten, `Hangi partiden olursa olsun, belli bir konuda duyarlı olan milletvekillerinin o konu için birlikte çalışmalarını ve aynı amaçla oluşmuş sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliğini öneriyor. Bu işbirliğinde STK`lar, katılan milletvekillerini sürekli olarak bilgi ve belgelerle destekleyerek onların konuyu TBMM gündemine getirmelerine yardımcı oluyor ve fırsat olduğunda TBMM`deki ilgili komisyonların çalışmalarına gözlemci olarak katılarak gerekli yasal ve idari önlemlerin alınmasında ve yasa yapımı sürecinde etkin olmaya çalışıyorlar` şeklinde konuştu.

ESYO üyesi Gürcan Banger ise söz konusu bu çalışmanın katılımcılık adına önemli bir adım olduğunu ve grubun gelişerek devam edeceğini söyledi.

STGM Eskişehir Koordinatörü Banu Gültekin Kocaman da TBMM Ortak Çalışma Gruplarının, ESYO gündemine ve çalışma planına alındığını belirterek, `Bu çalışma kent, ESYO, STK ve STK`ların çalışma alanı açısından da önemli oldu` dedi.

Toplantıda, katılımcı STK`ların soruları üzerinde görüşmeler yapılarak çözüm yolları arandı. Projenin bundan sonraki aşamasında, TBMM`de gerçekleştirilecek olan basın toplantısına ve eğitim çalışmasına Eskişehir`i temsilen 2 kişi katılacak. Eskişehir milletvekillerinin Eskişehir grubu hakkında bilgilendirilmesinin ardından STK`lar ve Eskişehir milletvekilleri kent için biraraya gelecek, Eskişehir Forum toplantıları bir gelenek halinde her ay tekrarlanacak.

http://www.cihan.com.tr/cihanhaber/readnews.action?haberid=811162

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.