TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği'nden İnsan Hakları İhlalleri Başvuru Cevapları Raporu

Güncelleme Tarihi 29.06.2020

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, 2016 ile 2019 yılları arasında cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili yetkili kurumlara yapılan başvuruları ve bu kurumlardan gelen yanıtları raporlaştırdı.  Raporda, her yıl yapılan başvuru sayılarının arttığı ve verilen yanıtların ise azaldığı belirtilirken, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu'nun ise her soruya aynı yanıtı verdiğine dikkat çekildi. 

Hapishanelerle ilgili yedi resmi kuruma dört yılda 15 bin 659 başvuru yapan CİSST’in raporunda, “mekanizmaların bağımsız ve yerinde izleme yönünün eksik olduğu” ifade edildi. Raporda, yetkili kurul ve kurumların farklı tutumlar sergilediği ve objektif bir biçimde sorumlu kişilerin aydınlatılmadığı da belirtildi.

İnsan Hakları İhlalleri Başvuru Cevapları’ adlı raporda 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE), Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu (MİHİK), Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), ceza infaz kurumları ve tutukevleri izleme kurulları ile il ve ilçe insan hakları kurullarına yapılan başvurular ve bu başvurulara verilen yanıtlara dair bilgiler yer alıyor.
 
Çalışmalarıyla ilgili sıkça gündeme gelen Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’nun (TİHK) karnesi de raporda detaylıca yer aldı. Görevi insan onurunu temel alarak insan haklarını korumak ve geliştirmek, kişilerin eşit muamele görme hakkının güvence altına alınmasını sağlamak olan kurumla ilgili raporda yer alan şu ifadeler dikkat çekti: “Başvurulara kurumun doğrudan verdiği bir cevap yok. Sadece belli aralıklarla standart cevap göndermekte.”
 
Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’nun, dernekler vasıtasıyla kendisine yapılan başvurulara şu yanıtı verdiği de ortaya çıktı: “İllerde valilikler, ilçelerde kaymakamlıklar dışında herhangi bir tüzel kişi vasıtasıyla kurumumuza yapılan başvuruların incelemeye alınmadığı…”
 
Raporda CİMER, Adalet Bakanlığı ve Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü gibi yetkili kurumlara da 2017 yılından sonra yapılan hak ihlali başvurularının arttığı ve bu kurumlardan da yıllar içerisinde verilen yanıt sayılarında azalma görüldüğünün altı çizildi.
 
Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.