TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

BoMoVu "Elimin Hamuru, Kramponumun Çamuru"yla Söyleşisine Davet Ediyor

Güncelleme Tarihi 18.11.2019

Gönüllü sporcu ve beden hareketçilerinden oluşan BoMoVu– Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Ağı, Beden, Spor ve Tahakküm söyleşilerine spor ve kadın başlığıyla devam ediyor. 

Söyleşi 24 Kasım Pazar günü  BoMoVU'nun İstanbul'daki ofisinde gerçekleştirilecek. 

Avrupa Birliği tarafından desteklenen STÖ Kaynak Merkezi Projesi bünyesinde yürütülen STÖ-Akademi İşbirliği Programı desteğiyle düzenlenecek olan buluşmada, Türkiye'nin FİFA kokartlı ilk kadın hakemi, futbol antrenörü ve maç spikeri Lale Orta kadın futbolunun Türkiye’de yaygınlaştırılması adına verdiği mücadeleyi, bu mücadelenin tarihsel gelişimini ve yaşadığı deneyimleri paylaşacak.
 
 
Lale Orta kimdir?
 
Türkiye’nin İlk Kadın Futbol Takımı olan Dostlukspor’da kaleci ve kaptan olarak futbol oynadı (1976-1989). Futbol Federasyonunun açmış olduğu kurslarla Türkiye’nin profesyonel liglerinde antrenörlük ve teknik direktörlük yapabilecek diplomaya sahip ilk kadın futbol antrenörü oldu (TFF kursları; 1985, 1989, 1994- Kaleci Antrenörlüğü ve UEFA A Lisans Antrenörlük Diploması).

Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanıdır. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur (1986). M.Ü Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunda; Spor Yönetimi üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Tez konusu Türk Spor Teşkilatı İçinde Futbol Hakemliği Statüsü (1993). M.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalında Spor Yönetimi üzerine Doktora eğitimini tamamladı (2000). Dünyada ve Türkiye’de Futbol Organizasyonları üzerine Analitik Bir Yaklaşım tezi ile ilk kadın futbol doktoru oldu. Yayınlanmış birçok bilimsel makaleleri bulunmaktadır. Alanında birçok ödülün sahibidir.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün açmış olduğu spor okullarında ve İstanbul Bölge Karmasında Futbol Antrenörü olarak görev yaptı (1994,1995,1996). Türkiye liglerinde (Orhan Ayhan’la birlikte) maç anlatan İlk Kadın Futbol Spikeridir.

Türkiye Süper Ligi’nde görev yapan ilk kadın hakemdir. Avrupa Ülkeleri arasında En üst düzey Profesyonel Erkekler Liginde görev yapan İlk Kadın Hakemdir. 1986 - 2005 yılları arasında hakemlik yaptı. Profesyonel ve amatör olarak 1500’ün üzerinde maç yönetmiştir. Türkiye’nin FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) kokartlı ilk kadın hakemidir. 1995 yılında, Dünyada ilk kez FIFA hakem listesine (27 ülkeden 54 kadın hakemle birlikte) giren ilk Türk kadın hakem oldu.

11 yıl Uluslararası hakemlik yaptı. 2003 yılında UEFA tarafından Avrupa Kıtasından seçilen 17 hakem arasına seçilerek First Class listesine alındı. 21 Mayıs 2005 tarihinde Almanya’nın Postdam şehrinde Postdam (Almanya) – Djugarden/Alvsjö (İsveç) takımları arasında oynanan UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi Final Maçını yönetmiştir.
Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilk kadın Merkez Hakem Kurulu üyesidir. Türkiye’nin ilk kadın UEFA Gözlemcisi ve Delegesidir. TMOK (Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi) Üyesidir. Ücretsiz Spor Okulları projesinde aktif çalışmalar yapmıştır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından 5 kıtada; kadınların spora katılımları konusunda öncülük eden ve örnek olan kişi ve kurumlara verilen Kadın ve Spor 2002 Avrupa Kıtası Büyük Ödülü’nü kazanmıştır.

Facebook etkinliği için lütfen tıklayınız. 
Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.