TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Birgün - 05.06.2006

Güncelleme Tarihi 12.10.2010

Sivil Toplumun Hikayesi Uzun

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM), Almanya, Brezilya, Arjantin, Mısır, Tayland ve Türkiye'den önemli ve ilginç proje öykülerini "Sivil Toplumdan Proje Öyküleri" ismini taşıyan belgeselle bir araya getirdi. STGM bu belgesel çalışması için yerli ve yabancı 300 sivil örgüte çağrıda  bulundu. Çağrıya yanıt veren örgütlerin proje¬leri arasından bir seçme yapıldı ve öyküler belgesele taşındı.

Uluslararası Anne Merkezleri Birliği (Al¬manya), Mutlu Doktorlar (Brezilya), Atık Kağıt işçileri Kooperatifi ile Yurttaş Savunma Merkezi (Arjantin), Çevre Koruma Mer¬kezi (Mısır) gibi projelerin öykülerinin bulunduğu filmde Türkiye'den de Beyoğlu Yerel-Sivil Güçbirliği Merkezi ile Dezavantajlı Gruplar için Alternatif Kamp'ın yürütücüleri çalışmalarını anlatıyor. Ayrıca Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Küçük Destek Programı/Küresel Çevre Fonu Türkiye ofisinin hazırladığı Tayland'daki çevre sorunları ve buna getirilen çözümleri konu alan belgesel de filme eklendi.

STGM Koordinatörü Sunay Demircan, yerel ölçekli bu projelerin başarılarını ve deneyimlerini anlatan filmle hem yeni sivil toplum projeleri için fikir vermeyi hem de mevcut projelerin bütçe planlamasından hedef grup belirlenmesine kadarki aşamalara dikkat çekmeyi amaçlarını söyledi. 40 kişilik bir gönüllü desteğiyle hazırlanan filmin maliyeti 2500 Euro oldu. 30 dakika süren "Sivil Toplumdan Proje Öyküleri’nin STK'ların eğitimlerinde kullanılması için DVD/VCD formatlarında dağıtımına da başlandı. Yakın zamanda STGM'nin internet sitesine de (eski.stgm.org.tr) konacak belgesele ulaşmak için bilgi@stgm.org.tr adresine mail yollanabilir.

Hamza Aktan

Birgün Gazetesi
5 Haziran 2006

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.