Birlikte
STÖ Yardım Masası
Film Köşesi
Facebook Twitter

Arap Baharı ve Sosyal Medya Brüksel’de Tartışıldı

Güncelleme Tarihi 14.10.2019

19 Şubat’ta Brüksel’de gerçekleşen, Arap Baharı, sosyal medya, basın ve ifade özgürlüğü konulu panele Belçika’dan STÖ’ler ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM) katıldı.

sosyal medya - Arap BaharıSosyal medya ve toplumsal yaşama etkileri Brüksel’de en çok tartışılan konulardan birisi. 19 Şubat’ta Brüksel’de Mısırlı Aktivistlerin ve geçtiğimiz günlerde ajanlık suçlamaları sonrasında Mısır’dan ayrılmak zorunda kalan gazeteci Rana Netjes’in katılımı ile gerçekleşen panelde Arap Baharı ve sosyal medya ilişkisi, ifade ile basın özgürlükleri ve Mısır’daki son gelişmeler tartışıldı.

Avrupa Parlementosu Milletvekili Marietje Schaake’nin inisiyatifi ile gerçekleştirilen panel, sosyal medya kullanımının toplumsal-politik yaşama etkilerini tartışmaya açan “Fingers on the buttons Click for Change” serisinin bir parçası.

Mısırlı Gazeteci Maher Hamoud, Mubarek rejimi öncesi ve sonrası Mısır’da basın çalışanlarının maruz kaldığı baskıları karşılaştırmalı bir şekilde aktardı ve Müslüman Kardeşlerin iktidardan uzaklaştırılması sonrasında medyanın maruz kaldığı baskıların arttığını belirti. Aktivist Amr Gharbeia ise sosyal medyayı toplumsal muhalefin örgütlenmesi için “bir toplantı salonu” olarak tanımlayarak 2011 yılında Tahrir Meydanının başarıya ulaşmasının arkasındaki tek nedenin sosyal medya kullanımı olmadığının altını çizdi.

Belçika'dan STÖ'ler ve STGM’nin katıldığı panelde Gezi Parkı protestoları da Mısır bağlamında gündeme geldi. Panelistler, Türkiye ve Mısır’daki sosyal, ekonomik, politik koşulların birbirinden farklı olduğunu dile getirdiler; ancak bu benzetmeden ötürü gurur duyduklarını kaydettiler. Her iki toplumsal hareketin ortak yönleri olduğunu dile getirip empati yapabildiklerini söylediler.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.