TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Antihomofobi - 27.04.2012

Güncelleme Tarihi 16.05.2012

LGBT Mülteciler Eskişehir’de Homofobi ve Transfobiye Karşı Buluştu

Homofobi Karşıtı Buluşma Kapsamında Kaos GL, IRQO ve Heartland Alliance’ın birlikte gerçekleştirdiği mültecilerle bölgesel buluşmalar kapsamında 23 Nisan 2012 tarihinde Eskişehir’de bulunan LGBT mültecilerle STGM Eskişehir ofisinde bir araya gelindi.

Buluşmada LGBT mültecilerin maruz kaldıkları şiddet ile sağlık hakkına erişim konusunda yaşadıkları ayrımcılık ve zorluklar tartışıldı.

Toplantıya katılan LGBT sığınmacı ve mülteciler; Polisin muamelesi şehirden şehre değiştiğini, BM, Emniyet bazen cinsel yönelimlerine ilişkin rahatsız edici sorular sorabildiğini dile getirdiler. Uydu kentlerde eve kapandıklarını, yapacak hiçbir şey bulamadıklarını ayrıca sokakta şiddete ve tacize maruz kalabildikleri için sokağa çıkmadıklarını ifade ettiler.

Sağlık alanında ise ücretsiz muayene olmanın çok kolay olduğunu ancak tedavi olabilmek için prosedürün çok uzun olduğunu ve ilaçları kendileri almak durumunda kaldıklarını belirttiler.

Toplantını ardından katılımcılarla beraber nehir kenarında yemek yenildi.

http://www.antihomofobi.org/arsiv/2012_lgbt_multeciler_eskisehirde_homofobi_ve_transfobiye_karsi_bulustu.htm

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.