Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Antihomofobi - 27.04.2012

Güncelleme Tarihi 16.05.2012

LGBT Mülteciler Eskişehir’de Homofobi ve Transfobiye Karşı Buluştu

Homofobi Karşıtı Buluşma Kapsamında Kaos GL, IRQO ve Heartland Alliance’ın birlikte gerçekleştirdiği mültecilerle bölgesel buluşmalar kapsamında 23 Nisan 2012 tarihinde Eskişehir’de bulunan LGBT mültecilerle STGM Eskişehir ofisinde bir araya gelindi.

Buluşmada LGBT mültecilerin maruz kaldıkları şiddet ile sağlık hakkına erişim konusunda yaşadıkları ayrımcılık ve zorluklar tartışıldı.

Toplantıya katılan LGBT sığınmacı ve mülteciler; Polisin muamelesi şehirden şehre değiştiğini, BM, Emniyet bazen cinsel yönelimlerine ilişkin rahatsız edici sorular sorabildiğini dile getirdiler. Uydu kentlerde eve kapandıklarını, yapacak hiçbir şey bulamadıklarını ayrıca sokakta şiddete ve tacize maruz kalabildikleri için sokağa çıkmadıklarını ifade ettiler.

Sağlık alanında ise ücretsiz muayene olmanın çok kolay olduğunu ancak tedavi olabilmek için prosedürün çok uzun olduğunu ve ilaçları kendileri almak durumunda kaldıklarını belirttiler.

Toplantını ardından katılımcılarla beraber nehir kenarında yemek yenildi.

http://www.antihomofobi.org/arsiv/2012_lgbt_multeciler_eskisehirde_homofobi_ve_transfobiye_karsi_bulustu.htm

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.