TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Anteppress.com – 07.03.2011

Güncelleme Tarihi 21.04.2011

70 STK “Yeni Anayasa” için bir araya geldi

STGM çatısı altında bir araya gelen 70 Sivil toplumu örgütü ‘yeni anayasa’ istedi.

Adana’da Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM)’ nin koordine ettiği bölge toplantısı 70 Sivil Toplum Örgütünün katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda Adana, Gaziantep, Hatay, Maraş, Mersin, Osmaniye ve Adıyaman’dan STK temsilcileri yer aldı. Sivil Toplum Kuruluşlarının yeni Anayasa çalışmalarında etkili olması için izlenecek yolun belirlenmesi çerçevesinde yapılan toplantıda çeşitli görüşler tartışıldı, yeni bir anayasa için derhal harekete geçilmesi istendi. 


GAZİANTEP’İ MAZLUMDER TEMSİL ETTİ

Toplantıya Gaziantep’ten MAZLUMDER’i GYK Üyesi Mehmet ALKIŞ ve Şube Başkanı Abdurrahim ÇELİK temsil etti. Mehmet ALKIŞ toplantıda yaptığı konuşmada; Anayasa konusunda MAZLUMDER’in sürdürdüğü çalışmaları anlattı. Yeni Anayasanın içeriğine yön verecek ilkelerin önemli olduğunu ve bu amaçla uzun zamandan beri bir takım çalışmalar sonucu bu ilkeleri tespit etmeye çalıştıklarını, belirledikleri ilkeleri kamuoyu ve ilgili kesimlerle paylaştıklarını ifade etti.

YETER ARTIK! TALEBİMİZ ERTELENMESİN

GYK Üyesi Mehmet Alkış; yürüttükleri “Sivil Toplum Meclisi” projesi ile ilgili bilgiler de verdi. Yaklaşık altı aydan beri sürdürdükleri bu proje ile; farklı inanç ve etnik kimliğe sahip tüm toplum kesimlerinin Anayasa’ya taleplerini yansıtmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, geçmişte çok kez görüldüğü üzere, kırılgan süreç nedeniyle Anayasa çalışmalarının akamete uğramasını engellemeye yönelik bir ortam oluşturmayı ve geri dönülmez bir biçimde sürecin yürütülmesini hedeflediklerini ve Yeni Anayasa yapılmasının “Önemli, Acil, Öncelikli ve Ertelenemez” bir konu olduğunu ifade etti.
Toplantı sonunda, bölgede sivil toplumun etkin katılımını kalıcı olarak sürdürebilmek amacıyla illerden seçilen temsilcilerden bir Yürütme Kurulunun oluşturulması kararlaştırıldı. Yürütme Kuruluna Gaziantep’ten MAZLUMDER adına Mehmet ALKIŞ seçildi. Önümüzdeki günlerde çalışmalar, çeşitli seviyelerde sürdürülecektir.     

http://www.anteppress.com/Haber/Guncel/07032011/70-STK-Yeni-Anayasa-icin-bir-araya-geldi.php

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.