TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Anayasa 2011 – 04.07.2011

Güncelleme Tarihi 23.05.2012

TBMM önünde ‘Sivil Anayasa’ eylemi

Sivil toplum kuruluşlarının yeni bir anayasa için talepleri sürüyor.

Dün de Sivil Toplum Geliştirme Merkezi üyesi bir grup, sivil anayasa talebiyle TBMM önünde eylem yaptı. Yüksel Caddesi’ndeki İnsanlık Anıtı önünde toplanan gruptakiler, ‘Çoğulcu, eşitlikçi, demokratik, sivil, özgürlükçü, katılımcı ve ekolojik anayasa’ yazılı dövizler açtı. Burada yapılan açıklamada, Türkiye’de sivil toplumun etkin katılımıyla hazırlanacak yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu belirtildi. Açıklamada, anayasanın içeriği kadar hazırlanma sürecinin önemine de dikkat çekilerek, “Sivil toplumdaki bütün farklı kesimlerin eşit katılımının sağlanabilmesi için TBMM’yi etkin bir katılım mekanizmasının oluşturulmasında birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.” denildi.

Grup, açıklamanın ardından sloganlar eşliğinde TBMM’ye yürümek istedi. Ancak Meclis çevresinde eyleme müsaade edilmeyeceğini belirten güvenlik güçleri, Akay Kavşağı’nda grubun önünü kesti. Eylemcilerin, yanlarında getirdikleri temsili anayasa maketini Meclis önüne bırakıp ayrılacaklarını söylemeleri üzerine grubu temsilen 7 kişiye izin verildi. Temsili anayasa maketini Meclis önüne bırakan bu kişiler, taleplerini dile getiren sloganlar attıktan sonra buradan ayrıldı. Gruptakiler, daha sonra olaysız dağıldı.

http://www.anayasa2011.com/?p=2968

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.