Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Anayasa 2011 – 04.07.2011

Güncelleme Tarihi 23.05.2012

TBMM önünde ‘Sivil Anayasa’ eylemi

Sivil toplum kuruluşlarının yeni bir anayasa için talepleri sürüyor.

Dün de Sivil Toplum Geliştirme Merkezi üyesi bir grup, sivil anayasa talebiyle TBMM önünde eylem yaptı. Yüksel Caddesi’ndeki İnsanlık Anıtı önünde toplanan gruptakiler, ‘Çoğulcu, eşitlikçi, demokratik, sivil, özgürlükçü, katılımcı ve ekolojik anayasa’ yazılı dövizler açtı. Burada yapılan açıklamada, Türkiye’de sivil toplumun etkin katılımıyla hazırlanacak yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu belirtildi. Açıklamada, anayasanın içeriği kadar hazırlanma sürecinin önemine de dikkat çekilerek, “Sivil toplumdaki bütün farklı kesimlerin eşit katılımının sağlanabilmesi için TBMM’yi etkin bir katılım mekanizmasının oluşturulmasında birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.” denildi.

Grup, açıklamanın ardından sloganlar eşliğinde TBMM’ye yürümek istedi. Ancak Meclis çevresinde eyleme müsaade edilmeyeceğini belirten güvenlik güçleri, Akay Kavşağı’nda grubun önünü kesti. Eylemcilerin, yanlarında getirdikleri temsili anayasa maketini Meclis önüne bırakıp ayrılacaklarını söylemeleri üzerine grubu temsilen 7 kişiye izin verildi. Temsili anayasa maketini Meclis önüne bırakan bu kişiler, taleplerini dile getiren sloganlar attıktan sonra buradan ayrıldı. Gruptakiler, daha sonra olaysız dağıldı.

http://www.anayasa2011.com/?p=2968

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.