TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

Anayasa 2011 - 01.07.2011

Güncelleme Tarihi 05.10.2011

STGM: Bizsiz Sivil Anayasa olmaz

Anayasa yapım sürecinde aktif bir rol almak isteyen sivil toplum kuruluşları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) “Bizsiz sivil anayasa olmaz, bu kez birlikte yapalım” çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Sivil Sesleri ile Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) tarafından ‘sivil bir anayasa’ oluşturulması noktasında 2011 yılı Mart ayından bu yana Türkiye genelinde gerçekleştirilen ‘Anayasa Yapım Sürecine Katılım’ konulu toplantılar tamamlandı. Türkiye’nin 7 ayrı bölgesinde yaklaşık 300 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleştirilen toplantılardan elde edilen sonuçların ise 2-3 Temmuz 2011 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek ‘Sivil Sesler Festivali’ ile kamuoyu ve karar alıcılarla paylaşılacağı kaydedildi. Festivalin başlangıcı, Adana, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Van illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın toplantılarıyla yapıldı. Söz konusu oturumların Adana ayağı ise Reşatbey Mahallesi’ndeki Şehri Saray Apart Otel’de gerçekleştirildi.

Adana’nın yanı sıra Mersin ve çevre illerden de katılımın gerçekleştirildiği toplantıda sivil toplum kuruluşları adına konuşan Nurlu Erkan, “Siviliz ve yeni anayasanın yapımında sivil toplum kuruluşlarının da sesi olmalı. Kamu vicdanını rahatlatmak için sivil toplum kuruluşları olarak anayasa hazırlık sürecinde aktif bir rol üstlenmek istiyoruz. Çünkü kamu biziz ve vicdanımızın rahat olması için de anayasanın hazırlanmasında görüş ve düşüncelerimizin de dikkate alınarak, bu yöndeki çalışmalara katkı sunmamıza fırsat tanınmalıdır. Sivil toplum kuruluşları olarak ne kadar güçlü olursak, sesimizi de o kadar güçlü duyuracağımız gibi taleplerimizin de hızlı bir şekilde yerine getirileceğini düşünüyoruz” dedi.
Sivil toplum kuruluşlarınca ortaklaşa hazırlanan bildiriyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Çiğdem Akça ise, başlatılan kampanyayla birlikte ‘karar alma süreçlerine eşit katılım hakkı’na yönelik taleplerini de gündeme getireceklerini anlattı. Akça, “Demokratik bir Türkiye için sivil, çoğulcu, eşitlikçi, özgürlükçü, katılımcı, demokratik ve ekolojik bir anayasanın gerekliliğine inanan sivil toplum kuruluşları olarak TBMM’ye çağrımız var; ‘Bizsiz sivil bir anayasa olmaz. Bu kez birlikte yapalım’ diyoruz” ifadesini kullandı.

Gazetecilerin BDP’li milletvekillerinin ‘boykot’u, CHP’lilerinse ‘yemin etmeme eylemi’ hatırlatılarak böylesi bir süreçte yapılacak anayasa hazırlık çalışmalarında nasıl bir tavır ortaya konulacağı sorusuna toplantıda, “Süreç her ne olursa olsun yeni ve sivil bir anayasa hazırlanmasına yönelik çalışmalarda aktif rol alacağız” yanıtı verildi.

http://www.anayasa2011.com/?p=2881

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.