Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Anadolu Ajansı - 30.09.2005

Güncelleme Tarihi 12.10.2010

"SİVİL TOPLUM GELİŞTİRME MERKEZİ" AÇILDI
 
ANKARA - Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen ve Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarını geliştirmek amacıyla çalışmalar yapması öngörülen ''Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM)'' açıldı.

Sivil toplum kuruluşlarının (STK) katılımcı demokraside daha aktif rol alabilmeleri için kapasitelerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan, bu alanda aktif olan insanların bir araya gelerek oluşturduğu STGM'nin açılışına, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Kurumsal Gelişim ve Sivil Toplum Daire Başkanı Michael Vögele de katıldı.

Vögele, burada yaptığı konuşmada, müzakerelerin başlaması konusundaki pozisyonlarının, Türk Hükümeti'yle aynı olduğunu belirterek, sivil toplumun 3 Ekim'den sonraki süreçte yerini alması gerektiğini söyledi.
3 Ekim öncesi bir güvensizlik ortamı oluştuğuna işaret eden Vögele, Türkiye ve AB vatandaşları için güven ortamının tekrar yaratılmasının önemini vurguladı.  STGM Koordinatörü Sunay Demircan ise büyük bir grup olduklarını belirterek, yerel örgütlerin neler yapması gerektiği konusunda ortak bir tavır aldıklarını, nereye nasıl gitmesi, hangi araçları kullanması konusunda birlikte hareket etmeye çalıştıklarını kaydetti.
Demircan, STGM'de çok farklı grupları temsil eden insanların bulunduğunu bildirerek, ''Çok farklı dini örgütleri, çok farklı kültürel kimlikleri ve çok farklı ilgi alanlarını temsil eden örgütler var. Son derecede güzel bir işbirliği sağlanıyor'' dedi.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.