Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

Anadolu Ajansı - 20.10.2007

Güncelleme Tarihi 12.10.2010

Türkiye'de Sivil Toplumun Gelişiminin Desteklenmesi Projesi

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Diago Mellado, "Türkiye'nin AB'ye katılımı diplomatların ya da bürokratların müzakere etmeleriyle olmaz. Bu süreç, bir araya gelinerek, kültürler arası iletişimle ve ortak değerlerin paylaşımıyla gerçekleşebilir" dedi.

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) tarafından AB desteğiyle yürütülecek Türkiye'de Sivil Toplumun Gelişiminin ve Sosyal Diyaloğun Desteklenmesi Projesi, projesi, Limak Otel'de gerçekleştirilen toplantıyla tanıtıldı.

Konuşmasına, görevine 1.5 ay önce başladığını ve sivil toplum örgütleriyle bu kısa sürede iyi ilişkiler geliştirdiğini belirterek başlayan Mellado, AB'nin sivil toplum örgütlerine 1996'dan bu yana destek verdiğini söyledi.

Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinin büyük önem taşıdığını ve 2 yıl önce müzakerelere başlandığını hatırlatan Mellado, şunları kaydetti:
"Sivil toplumun önemi vurgulanmalıdır. Türkiye-AB ilişkilerine buşekilde katkıda bulunabiliriz. Türkiye'nin AB'ye katılımı diplomatların ya da bürokratların müzakere etmeleriyle olmaz. Bu süreç, bir araya gelinerek, kültürler arası iletişimle ve ortak değerlerin paylaşımıyla gerçekleşebilir. Bu tür projelerle bunları geliştirme fırsatı yaratır ve yeni açılımlar oluştururuz. Türkiye, AB ile etkileşime girerse gelecekte çok önemli bir noktaya gelebilir."

STGM Başkanı Dr. Levent Korkut da AB'nin 3 milyon 100 bin avro bütçe verdiği proje kapsamında Adana, Denizli, Eskişehir ve Diyarbakır'da yerel destek merkezleri açacaklarını belirterek, proje kapsamında farklı şehirlerde düzenlenecek eğitim programları, hukuki danışmanlık hizmetleri, yayınlar, kurumsal koçluk hizmetleri, teknik destekler, küçük ölçekli hibeler gibi pek çok çalışmanın da yer alacağını söyledi.

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.