TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

AB Postası Programı (NTV Radyo)-19. BÖLÜM - 21.02.2004

Güncelleme Tarihi 08.11.2010

(STGP Projesi ve Proje Direkötrü Sunay Demircan ile söyleşi) Avrupa Birliği’nin üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan biri de aday ülkelerde sivil toplum bilincinin aşılanması. Bu hafta AB’nin Türkiye’de sivil toplum kapasitesinin gelişmesiyle birlikte 2001 yılında başlattığı bir programdan sivil toplum geliştirme programından sözedeceğiz sizlere.

Sivil toplum geliştirme projesi STGP 5 farklı programdan oluşuyor.

Yerel sivil girişimlerin geliştirilmesi Türk-Yunan sivil diyaloğunun geliştirilmesi Sendikalar arası diyaloğun ve kapasitenin geliştirilmesi Ticaret ve sanayi odalarının AB’deki muadilleriyle diyaloğun geliştirilmesi

Polis, profesyonellik, kamu gibi konularda ilerleme sağlanması İşte bu 5 başlık altında çalışıyor sivil toplum geliştirme programı. Bir de internet siteleri var. www.stgp.org

2001 yılında başlatıldı demiştik bu proje. 5 yıl süreli bir proje bu ve gelecek yıl bitiyor. Projenin amacı yurttaş girişimlerini sivil toplum alanına destek olmak. Sivil toplum alanında var olan hareketi daha bereketlendirmek diye özetliyor stgp grubu kendini. Kadın, çocuk, gençlik, engelliler, kültür gibi pek çok alanda sivil toplum kuruluşlarına hem kapasite geliştirme eğitimi veriliyor bu proje tarafından, hem de proje hazırlamalarına teknik destek sağlamak ve yüzlerce eğitim yapıldı bugüne kadar. İsterseniz şimdi kısaca Murat Gener’in hafta içinde sivil toplum geliştirme projesi genel koordinatörü Sunay Demircan ile yaptığı söyleşiye kısaca kulak verelim

Murat Gener: 1.1 milyon Euro’luk AB’nin çağrısı konusuyla başlayalım istiyorum. Bu 1.1 milyon euro’yu AB niçin ve ne yapılması için veriyor sivil topluma.

Sunay Demircan: Bunun tek bir hedefi var. Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin özellikle yerel sivil toplum örgütlerin, yerel girişimlerin kendi kapasitelerinin güçlendirilmesi ve demokratikleşmede halkın sesinin karar mekanizmalarına daha güçlü iletilmesi için bu örgütlerin kendilerini daha rahat ve daha güçlü hale getirmelerini ve kapasitelerini geliştirmelerine yönelik bir destek bu. Biraz proje hazırlamaya doğru yönlendiriyor AB onları. Biraz da bu projeleri hazırlarken kendilerini geliştirme fırsatı bulsunlar. Yani kendi ofislerini, kendi iş kapasitelerini, kendi sürdürülebilirliklerini sağlayabilsinler diye bu destekler oluşturuluyor.

Murat Gener Sanırım iki bölümden oluşuyor 1.1 milyon euro’luk proje. 900.000 ve 200.000 euro olmak üzere. Değil mi?

Sunay Demircan: Evet. Bunların birinci paketleri de vardı. Bu ikinci paketi. Türk-Yunan diyaloğunun oluşturulması daha doğrusu geliştirilmesi paketlerden birincisi. Diğeri de 900.000 euro olanı da yerel sivil girişimlere yönelik. Bu 15.000 euro ile 90.000 euro arasında hazırlanacak projelere destek amacıyla hazırlandı. Türk-Yunan ise, 15.000 euro ile 50.000 euro arasındaki projelere destek vermek amacıyla hazırlandı. Yine bunlar sivil toplum örgütü projeleri elbette.

Murat Gener: AB, yerel sivil girişimlere yönelik 900.000 euro toplam Türkiye’deki sivil toplum örgütlerine kaynak aktaracak. 200.000 euro da Türk-Yunan diyaloğu için aktarılacak. Bu çerçevede sivil toplum geliştirme projesi neler yaptı?

Sunay Demircan: Bizim program içerisinde bu örgütlerin proje hazırlamayı biraz daha kendilerini yetkin hale getirmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Özellikle sivil toplum örgütlerinin proje hazırlama yeteneklerini ve becerilerini geliştirmek için kurslar düzenliyoruz. Türkiye çapında şimdiye kadar yaklaşık 500 sivil toplum örgütü temsilcisine 13 farklı ilde kurslar verdik. Uluslar arası formata göre nasıl proje hazırlarsınız, nasıl fon geliştirirsiniz, nasıl proje yürütürsünüz gibi konularda. Ama daha da önemlisi iletişim dersleri veriyoruz. Yani halkla diyaloğu nasıl sağlarsınız, kamuyla diyaloğu nasıl sağlarsınız, çatışmaları nasıl önlersiniz, kurumsal demokratik yapıyı nasıl geliştirebilirsiniz gibi bizim için anahtar konularda sivil toplum örgütlerine dörder günlük karşılıklı interaktif dersler veriyoruz.

Murat Gener: Hatta onun takvimi de sıkışık bugünlerde. Başlayan bir programınız var.

Sunay Demircan: Devam ediyor programımız. 12’ncisi yapılıyor Ankara’da. Cumartesi başlayacak tekrar dört günlük bir programımız. Ankara biter bitmez Mart ayı başında Mardin’e gidiyoruz. Mardin’den sonra 3 hafta İstanbul’daki kurslarımız devam edecek. Böylece Türkiye’deki yaklaşık 26 kursumuzu tamamlamış olacağız.

Murat Gener:Çok teşekkür ederim.

Zeynep Göğüş Sunay Demircan kısaca söyledi ama biz Anadolu’dan da bizi dinleyenler için biraz detay verelim. Stgp grubu bugünden 24 Şubat’a kadar sürecek Ankara ve çevre iller eğitim programı yapıyor.

Murat Gener Trabzon ve çevre illeri sivil toplum kurumları kapasite geliştirme eğitimi 25-28 Şubat tarihleri arasında, Mardin eğitimleri 5-10 Mart 2004’de, İstanbul eğitimleri de 14-25 Mart tarihleri arasında yapılacak. Detaylı bilgi için siteden bilgi alınabilir. www.stgp.org

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.