TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

2013 Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Temelli İnsan Hakları İzleme Raporu

Güncelleme Tarihi 27.06.2014

Kaos GL'nin hazırladığı raporda geçtiğimiz yıl boyunca LGBT’lerin (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle uğradıkları hak ihlalleri arasından medyaya yansıyanlar paylaşılıyor.

kaos gl logoRapora göre, “2013 yılı boyunca medyaya yansıyan; 4 nefret cinayeti, 1 tecavüz, 10 nefret saldırısı (ikisi ateşli silahla, ikisi kesici aletle), 1 linç girişimi, 1 kundaklama, 1 kaçırma vakası yaşandı. Ayrıca İstanbul’da polis operasyonuyla 15 trans evlerinin kapıları kırılarak gözaltına alındı.”

Raporda, 2013 yılında nefret suçlarına dair herhangi bir düzenleme yapılmamasının “yargıya yansıyan vakalarda ‘önyargı saikinin’ hem soruşturma, hem de kovuşturma sırasında araştırılmaması sonucunu doğurduğu” ifade ediliyor. Medyada yer alan olumlu haberlere yer verilen raporun sonuç bölümünde LGBT örgütlerinin insan hakları taleplerine yer veriliyor.

Paylaş
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.