Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

15.200 Belgeseli Gösterime Giriyor

Güncelleme Tarihi 20.03.2017

Devlet korumasından ayrılan bir grup idealist genç tarafından kurulan Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği tarafından Sivil Düşün AB Programı kapsamında desteklenen “15.200” belgeseli çekildi. Belgesel ile devlet tarafından koruma altına alınan ve koruma kararı reşit olmadan çeşitli sebeplerle kaldırılan bireylerin sorunları hakkında farkındalık oluşturulması ve yapılacak düzenlemelerle bu bireylerin haklarına erişmesi hedefleniyor.

Haber fotoğrafı

Belgesel ile ilgili açıklama yapan Hayat Sende Derneği Başkanı Bayram Tunçbilek, özellikle 1990’lı yıllarda devletin hatalı uygulamalarıyla birçok gencin koruma kararının haksız yere kaldırıldığını ifade ederek, koruma kararının reşit olarak kalkmasına iki üç hafta kala bile gençlerin koruma kararının kaldırılması sonucunda devletin sağladığı iş imkanlarından yararlanamayan 15.200 kişi bulunduğunu, bu bireylerin birçok farklı sorunla yüz yüze kaldığını, dernek olarak kendilerine en fazla erişen kişilerin bu bireyler olduğunu ifade etti.

Belgeselde işlenen ve aynı sorunla karşılaşmış beş kişiden biri olan Ali Özyiğit, kardeşleriyle birlikte 11 yıl yurtta kaldıklarını, koruma altında kalırken kardeşinin altına çiş yaptığından dolayı bacaklarının arasında çakmak dolandırıldığı gibi birçok olumsuzlukla karşılaştıklarını, yurttan kaçtıkları bir dönemde koruma kararının haksız yere kaldırıldığını, aile bireylerinin birçoğunun bu karar sonrasında olumsuzluklarla karşılaşarak hapse düşme, suça karışma gibi sorunlarla karşılaştığını ifade etti.

Belgeselde işlenen diğer bir hayat hikayesinde hayatı konu alınan Raziye Karaca ise, koruma kararının haksız bir yere kaldırılması nedeniyle gidecek bir yeri olmadığı için erkenden evlendiğini, daha sonra ise eşinden henüz çocuk denecek yaşta bir çocuğuyla birlikte ayrılmak zorunda kaldığını, okyanusun ortasında yüzmeyi bile bilmeden bırakıldığını ifade ederek, bulaşıkçılık gibi işlerde çalışarak zor şartlar altında kızını okutmasına rağmen devletin bu hatalı uygulamalarından kaynaklı olarak haklarına erişemediğinden dolayı uzun yıllardır çalışmalar yaptığını ve mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

Devlet korumasında kalan bireyler en az iki yıl koruma altında kalıp reşit olarak korumadan ayrılınca kamu kurum ve kuruluşlarında eğitim durumlarına göre istihdam ediliyor. Özel sektörde istihdam edilmeleri durumunda ise, beş yıl boyunca SGK primleri devlet tarafından üstleniliyor.

15.200 Belgeselinin gösterimi 25 Mart 2017 tarihinde Ted Üniversitesi Ahmet Ersan Konferans Salonu Kolej Ankara adresinde saat 18.00'de halka açık olarak gerçekleştirilecektir.

Belgeselin fragmanları aşağıdadır:

Fragman 1

Fragman 2

Fragman 3

Hayat Sende Derneği

Paylaş
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.