Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter

"Akademik Alandaki Üretimi Sivil Toplumla Buluşturmak İstiyoruz"

Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve STGM tarafından yürütülen STÖ Kaynak Merkezi Projesi bugünlerde hummalı bir çalışma içerisinde. Önümüzdeki günlerde hayata geçecek Sivil Toplum Okulu sivil toplum aktörlerini bilimsel ve akademik alandaki paydaşlarıyla buluşturacak. 
> Devamı
Anadolu'dan Avrupa'ya Tohumun Öyküsü

Anadolu'dan Avrupa'ya Tohumun Öyküsü

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu 2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı çerçevesinde insanoğlunun ektiği ilk tohumun yolculuğunun hikayesini üç bölümlük belgeselle görselleştirdi.  
> Devamı
LGBTİ+ Gençler Öğrenci Yurtlarından Ne İstiyor?

LGBTİ+ Gençler Öğrenci Yurtlarından Ne İstiyor?

Genç LGBTİ+ Derneği “LGBTİ+ Yurt Deneyimleri” kitabı ve “LGBTİ+ Gençler Öğrenci Yurtlarından Ne İstiyor?” isimli broşürlerini dijital ortamda yayınladı.
> Devamı
Kürtçe-Türkçe Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Mini Sözlüğü Yayında

Kürtçe-Türkçe Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Mini Sözlüğü Yayında

IPS İletişim Vakfı/bianet’in “Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Online Kütüphanesi ve Elkitabı” projesi kapsamında Kürtçe-Türkçe Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Mini Sözlük yayınlandı. 
> Devamı
Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklik

Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklik

Resmi Gazete'de 1 Ekim'de yayınlanan yönetmeliğe göre, derneklerin üyelik kabul etme veya sonlandırma durumlarında beyanname verme süresini beklemeksizin 30 gün içinde Dernekler Bilgi Sistemi'ne (DERBİS) bildirim yapması gerekiyor.  
> Devamı
Engelli Kadınlar Kendi Medyasının Peşinde

Engelli Kadınlar Kendi Medyasının Peşinde

Engelli kadınlar tarafından kurulan Engelsiz Kadın Haber Ağı (EKHA) kendi medyasını yaratmak, kendi muhabirlerini/editörlerini yetiştirmek için yola çıktı. Hedefler arasında engelliler arasında toplumsal cinsiyet odaklı eleştirel medya okuryazarlığını yaygınlaştırmak da var.
> Devamı
Kadınlara Karşı Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Uzman Eylem Grubu (GREVIO) Türkiye Raporunu Yayınladı

Kadınlara Karşı Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Uzman Eylem Grubu (GREVIO) Türkiye Raporunu Yayınladı

GREVIO (Kadınlara Karşı Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Uzman Eylem Grubu) Türkiye raporunu açıkladı. 
> Devamı
Önce Çocuklar Derneği'nden Çağrı Var: Masalların Kardeşliğinde Buluşalım

Önce Çocuklar Derneği'nden Çağrı Var: Masalların Kardeşliğinde Buluşalım

Diyarbakır'da çocuk hakları alanında çalışmalar yürüten Önce Çocuklar Derneği herkesi kültürel çeşitliliği desteklemek ve kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak hedefiyle tasarladığı "Masallar Kardeştir" projesinin çıktılarını izlemeye ve paylaşmaya çağırıyor.  
> Devamı
Şiddetsiz İletişim İçin: Vurma! Konuş!

Şiddetsiz İletişim İçin: Vurma! Konuş!

Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı'nın "Haydi, oynayarak VURMA! KONUŞ… Diyelim! Proje"si kapsamında şiddetsiz iletişimi güçlendirici ve çocuk hakları konusunda bilinçlendirici kutu oyunu üretti. 
> Devamı
1 2 3 4 5 6 7 8 9

STGM'den Duyurular

Sivil Toplum Okulu Başvuruları Açıklandı

Güncelleme Tarihi 09.10.2018

STGM’nin yürütücüsü olduğu ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında çalışma yürütecek olan Sivil Toplum Okulu'na başvurular sonuçlandı.

Sivil toplum aktörlerini bilimsel ve akademik alandaki paydaşlarıyla buluşturacak olan STOK'a 74 STÖ başvururken, eğitime 22 örgütün katılımı kabul edildi. Başvurular içinde ağırlığı dernek statüsündeki örgütler alırken, STOK'a çevre haklarından LGBTİ+ haklarına, ifade özgürlüğünden yaşlı haklarına, gençlik haklarından kadın haklarına kadar pek çok farklı alanda çalışma yürüten sivil toplum örgütü başvurdu. 

Başvruların değerlendirmesine ilişkin ilişkin infografiği aşağıda bulabilir ve buradan ulaşabilirsiniz.

» Haberin Devamı

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Kuruldu

Güncelleme Tarihi 21.09.2018

12 Eylül 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın adı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü olarak değiştirildi. Dernekler Dairesi Başkanlığı'nın görev ve yetkilerinde kapsamlı bir değişiklik yapılmamakla beraber, bu idari birimin adı dernekler ile sınırlı olmaktan çıkarıldı.

Sınırlı bir kapsama sahip olan bu değişikliğe dair STGM, yürütmekte olduğu Örgütlenme Özgürlüğü ve Katılım Hakkı Projesi kapsamında bir bilgi notu hazırladı.

» Haberin Devamı

Her Ayın Son Perşembesi Destek Noktası Webinarlarımızla Yayındayız

Güncelleme Tarihi 27.09.2018

Geçtiğimiz Mart ayında faaliyetlerine başlayan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen  STÖ Kaynak Merkezi Projesi Destek Noktası webinarları her ayın son Perşembe günü çeşitli başlıklarda gerçekleştirilmeye devam ediyor.

» Haberin Devamı

BİRLİKTE Yerel STÖ’ler Kurumsal Destek Programı’ndan Yararlanacak Sivil Toplum Örgütleri Belirlendi

Güncelleme Tarihi 13.09.2018

Avrupa Birliği tarafından desteklen ve STGM tarafından yürütülecek olan "BİRLİKTE Yerel STÖ’ler İçin Kurumsal Destek Programı"ndan yararlanacak sivil toplum örgütleri belirlendi.

» Haberin Devamı

Destek Noktası Webinarları Başlıyor

Güncelleme Tarihi 11.06.2018

Geçtiğimiz Mart ayında faaliyetlerine başlayan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen  STÖ Kaynak Merkezi Projesi, kapasite güçlendirme eğitimlerinin ardından webinarlar (internet seminerleri) aracılığıyla örgütlerle buluşmaya devam ediyor.  STÖ Destek Noktası tarafından düzenlenecek olan aylık webinarlar aracılığıyla STÖ’ler çalışma alanlarına giren çeşitli başlıklarda uzmanlarla buluşacak, sorularına yanıt arayacak.

» Haberin Devamı

E-Posta Listemize Katılın!

e-posta

Bilgi Yönetim Sistemi

E-Posta
Şifre

STGM Etkinlik Takvimi

<< Ekim 2018 >>
PtSaÇaPeCuCtPa
1234567
891011121314
1516
17
18192021
22232425262728
293031    
  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
  • Dosya Konusu: Engellilerin Katılımı

    Röportaj: Süleyman Akbulut, (Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platformu Koordinatörü)

  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
İki ayda bir yayımlanan STGM bülteni
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.