TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube

"Türkiye’deki Gençlik Mücadelesi Gençlerin Birey Olma Mücadelesidir"

Gençlik Örgütleri Forumu'ndan Çağlar Yenilmez'le gençlik hakları kavramını, Türkiye'nin gençlik politikasını, son zamanlarda sıkça gündeme gelen Z kuşağını ve koronavirüs krizinde gençlerin neler yaşadığını konuştuk.
> Devamı
Genel Kurulların Ertelenmesi Sivil Toplum Faaliyetlerini Kısıtlıyor

Genel Kurulların Ertelenmesi Sivil Toplum Faaliyetlerini Kısıtlıyor

  COVID-19 pandemisiyle birlikte Genel Kurul toplantılarının ertelenmesi STÖ'lerin çalışmalarını aksatıyor. Genel Koordinatörümüz Tezcan Eralp Abay durumu Sivil Sayfalar'a değerlendirdi. 
> Devamı

"Sivil Topluma İnanıyoruz ve Önerilerini Dikkate Alıyoruz"

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Levent Korkut'un moderasyonunda bu yıl 70'nci yaşını kutlayan Schumann Deklarasyonu'nu, Türkiye-Avrupa ilişkilerini ve Avrupa Birliği'nin sivil toplumla olan ilişkisi üzerine konuştuk.
> Devamı
STGM- Avrupa Birliği TACSO 3 Projesi İşbirliği Devam Ediyor

STGM- Avrupa Birliği TACSO 3 Projesi İşbirliği Devam Ediyor

Geçtiğimiz Ocak ayında başlayan Batı Balkanlar ve Türkiye’de Sivil Toplum Örgütleri için Teknik Destek Projesi ( Avrupa Birliği TACSO 3) STGM işbirliğiyle faaliyetlerine başladı.   
> Devamı
AB TACSO 3 Bölgesel İhtiyaç Analizi Raporu Yayınlandı

AB TACSO 3 Bölgesel İhtiyaç Analizi Raporu Yayınlandı

AB TACSO 3 Bölgesel İhtiyaç Analizi Raporu, tam rapor ve ülke özetleri ile birlikte TACSO web sitesinde yayınlandı. 
> Devamı
Beş Ülkeden Geçen Kültür Rotası 'viaEurasia' Artık Mobilde

Beş Ülkeden Geçen Kültür Rotası 'viaEurasia' Artık Mobilde

Kültür Rotaları Derneği'nin Avrupa Birliği tarafından desteklenen Avrasya Yolu’nda Yürüyüş Projesi kapsamında hazırladığı ücretsiz Avrasya Yolu aplikasyonu ‘viaEurasia’ artık kullanıma hazır.
> Devamı

"Erişilebilirlik Düzenlemelerini Ötelemek Engellileri Ötekileştirmenin Bir Diğer Adı"

Türkiye, tam 15 yıldır tüm kamu yapılarının ve toplu taşıma araçlarının engellilerin erişimine uygun hâle getirilmesi ile ilgili düzenlemeleri hayata geçirmiyor.
> Devamı
1 2 3 4 5 6 7

STGM'den Duyurular

Dernek ve Vakıflar için İktisadi İşletme Yönetimi Sık Sorulan Sorular Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 22.09.2020
Finansal sürdürülebilirliği sağlamak, dünyanın her yerinde sivil toplum örgütlerinin temel isteği ve ihtiyacı… Sivil toplum örgütlerinin kaynak geliştirme çalışmaları içinde iktisadi işletme ise sıkça başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. STÖ’ler bağış, aidat toplama gibi çalışmaları yetersiz kaldığında ihtiyaç duydukları geliri elde etmek için ticari işletme kurma yolunu tercih edebiliyorlar.
 
Peki, iktisadi işletme nedir? Hangi mevzuata tabidir? İktisadi işletme kurmak için neler gerekir? Bu ve benzer soruların yanıtlarını bir bilgi notunda toparladık. 
 
Dernek ve vakıfların kaynak geliştirme çalışmaları içerisinde yer alan iktisadi işletmelere ilişkin sık sorulan soruların yer aldığı bu bilgi notu aracılığıyla, iktisadi işletmelerin kuruluş adımları, hangi mevzuata bağlı olduğu, ödemekle yükümlü olduğu vergiler ve ücretler ve iktisadi işletme yürütürken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi alabilirsiniz. 

» Haberin Devamı

Türkiye'de Örgütlenme Özgürlüğü'nün Genel Görünümü: Avrupa Birliği Genişleme Ülkelerindeki Sivil Topluma Destek Rehberi İzleme Raporu

Güncelleme Tarihi 22.09.2020
Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz Katılım Hakkı Projesi kapsamında Türkiye'de örgütlenme özgürlüğünü izlediğimiz çalışmanın raporu yayınlandı. 

'Türkiye'de Örgütlenme Özgürlüğü'nün Genel Görünümü' başlıklı raporda, örgütlenme özgürlüğü alanının genişletilmesine katkı sağlayacak önemli faktörlerden birinin alana ilişkin hukuki ve idari çerçevenin ürettiği uygulamanın izlenmesi ve raporlaması olduğu belirtilirken, bu izleme çalışmasının hem sivil toplum örgütlenmesinin güncel durumunu ve ana sorunların neler olduğunu anlamak hem de örgütlenme özgürlüğünün uygulamadaki görüntüsünü anlamak için önemli olduğu vurgulandı. 

Üç bölümden oluşan raporun ilk bölümünde raporun çatısını oluşturan "AB Genişleme Ülkelerindeki Sivil Topluma Destek Rehberi" hakkında bilgi verilirken, ikinci bölümde Türkiye'deki örgütlenme özgürlüğünü düzenleyen mevzuata ilişkin değerlendirme yer alıyor. Bu bölümde yine sivil toplum örgütlerinde istihdam ve gönüllülükle ilgili mevzuatın niteliği, STÖ'lerin tabi olduğu mali kurallar ve raporlama yükümlülükleri, STÖ'lerin kaynak geliştirme araçları, STÖ'lere yönelik kamu fonları, sivil toplum örgütlerinin politik kara alma süreçlerine katılımı hakkında da bilgiler aktarılıyor. Son bölümde ise tavsiyeler yer alıyor. 

» Haberin Devamı

AB Projelerinde Teknik ve Finansal Ara Rapor Hazırlama Eğitim Videoları Yayında

Güncelleme Tarihi 24.09.2020
Avrupa Birliği tarafından desteklenen projelerde hibe uygulama sürecinde, hibe faydalanıcılarının akdi bir sorumluluk olarak bir Ara Rapor ve bir Nihai Rapor hazırlaması gerekmektedir. Bu raporlar teknik ve mali bölümler ile destekleyici dökümanlardan oluşmaktadır.
 
Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında çalışma yürüten STGM AB Delegasyonu Destek Birimi uzmanlarımız AB Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen projeler için ara rapor hazırlama teknikleri hakkında eğitim videosu hazırladı.
 
Ozan Dinçer ve Kıymet Temuçin tarafından hazırlanan eğitim videolarında teknik ve finansal ara rapor hakkında bilgi veriliyor. 

» Haberin Devamı

"STÖ’lerde Organizasyon Yapısı Belirleme" Bilgi Notu Yayında

Güncelleme Tarihi 17.07.2020
Örgütlerde yapılması gereken çalışmaların ve işlerin sahiplenilmesini sağlamak için önemli çalışmalardan biri de organizasyon yapısının belirlenmesi... Bu anlamda, STÖ'lerde görev ve sorumlulukların netleştirilmesi, paydaşların beklentilerinin doğru şekilde karşılanması için organizasyon yapısının belirlenmesi her örgüte özgü bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Peki, organizasyon yapısı nasıl belirlenir?
 
Bu sorunun yanıtı için Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı'ndaki uzmanlarımız "STÖ’lerde Organizasyon Yapısı Belirleme" başlığıyla bir bilgi notu hazırladı.

» Haberin Devamı

Toplantı Yönetimi Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 09.09.2020
Sivil toplum örgütleri olarak çalışmaları organize edebilmek ve etkinlikleri planlayabilmek için sıklıkla toplantılarda buluşuyoruz. Ancak uzayan toplantılar çalışma temposunu ve verimini etkileyen sorunların başında geliyor. Günün önemli bölümü toplantılar ile geçerken zamanın verimli kullanılabilmesi oldukça önemli.  Sorunların çözüldüğü, kararların alındığı ve gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı yer olan toplantıların iyi planlanmaya ve yönetilmeye ihtiyacı var. Peki, iyi bir toplantı nasıl planlanır? 
 
Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE:Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı'ndaki uzmanlarımız bu sorunun yanıtı için  "Toplantı Yönetimi" başlıklı bilgi notu hazırladı. 

» Haberin Devamı

E-Posta Listemize Katılın!

e-posta

Bilgi Yönetim Sistemi

E-Posta
Şifre

STGM Etkinlik Takvimi

<< Eylül 2020 >>
PtSaÇaPeCuCtPa
 123456
78910111213
14151617181920
2122232425
26
27
282930    
  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
  • Dosya Konusu: Engellilerin Katılımı

    Röportaj: Süleyman Akbulut, (Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platformu Koordinatörü)

  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
İki ayda bir yayımlanan STGM bülteni
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.