Birlikte
STÖ Yardım Masası
Bilgiye Erişim, Danışmanlık ve Aktif Yardım Projesi
Film Köşesi
Facebook Twitter
“Çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılmasında temel yükümlülük devletindir”

“Çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılmasında temel yükümlülük devletindir”

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 1992’de Türkiye'de çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine yönelik programını başlattığında, o dönemde çalışan çocuk sayısının 1,5 milyon olduğu belirtilmişti.  Bugün ise istatistikler çocuk işçiliği sayısının 2 milyonu geçtiğini söylüyor. 
> Devamı
“Çocuklar yalnızca çocukluklarını yaşamak istiyor”

“Çocuklar yalnızca çocukluklarını yaşamak istiyor”

Türkiye’de her yıl milyonu aşkın aile hasat zamanı yollara düşüyor. Her yıl binlerce ana baba, çoluk çocuk hayatlarını birkaç parça eşyaya sıkıştırarak kendilerine birkaç ay yuva belleyecekleri tarlalara, bahçelere göç ediyor.
> Devamı
AİHM Çocuk Hakları Davaları Veri Tabanı Açıldı

AİHM Çocuk Hakları Davaları Veri Tabanı Açıldı

Uluslararası Çocuk Merkezi (UÇM/ICC) tarafından yürütülen "Türkiye'de Cinsel İstismar ve Sömürü Mağduru Çocuklar İçin Çocuk Dostu Adalet Gözlemevi Projesi" kapsamında kurulan Çocuk Gözlemevi web sitesi üzerinden artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) çocuk hakları davalarına ulaşmak mümkün. 
> Devamı
23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı 17 Haziran'da Açılıyor

23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı 17 Haziran'da Açılıyor

Hrant Dink Vakfı, 19 Ocak 2007’de kaybettiğimiz Hrant Dink'in Agos gazetesindeki eski çalışma ofisini bir hafıza mekanına dönüştürdü. 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı 17 Haziran'da açılacak. 
> Devamı
Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı Açıldı

Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı Açıldı

WWF- Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) yardıma muhtaç yaban hayvanlarıyla karşılaşanlara müdahale konusunda danışmanlık vermek üzere  “Türkiye Yaban Hayatı İlkyardım Hattı”nı hizmete açtı. Artık yaban hayvanlarına rastlayan kişiler bir telefonla destek alabilecek. 
> Devamı
İZKAD: Sevginizi Ertelemeyin Koruyucu Aile Olun

İZKAD: Sevginizi Ertelemeyin Koruyucu Aile Olun

Bugün TÜİK verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 23 milyon çocuk yaşıyor ve bu çocukların 20 bine yakını ise aile içinde sağlıklı bir gelişme ve yetişme imkanı bulamadığı için devlet korumasında hayatlarını sürdürüyor. Bununla birlikte "koruyucu aile" uygulaması ise son yıllarda giderek daha fazla duyuluyor. 
> Devamı
Merak Edin ve Yola Çıkın

Merak Edin ve Yola Çıkın

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) geçtiğimiz Nisan ayında merakın eğitimdeki önemi temasıyla düzenlediği 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'nın ardından "Merak Edenler Atasözleri" kitabını yayınlandı. 
> Devamı
Hafıza Merkezi'nden Hak Savunucuları İçin Belgeleme Video Serisi

Hafıza Merkezi'nden Hak Savunucuları İçin Belgeleme Video Serisi

Hafıza Merkezi, insan hakları mücadelesinde önemli araçlardan biri olan belgeleme çalışmalarındaki deneyim ve birikimlerini diğer hak savunucularıyla paylaşmak üzere bir video serisi hazırladı. 
> Devamı
Hayat Sende: Devlet Korumasındaki Çocukların Yeni Hayatı

Hayat Sende: Devlet Korumasındaki Çocukların Yeni Hayatı

Önyargılı ve dışlayıcı söylemlere inat “buradayız ve üretiyoruz” diyerek yola çıkan, devlet korumasında yetişen bir grup gencin hayata geçirdiği “Hayat Sende”, bugün üyeleriyle ve onlarca gönüllüsüyle birçok alanda faaliyetler yürüten ve kendi kaynaklarını üretebilen bir Dernek…
> Devamı
AB Türkiye İlerleme Raporu:  Sivil Toplum Başlığında Ciddi Gerileme Yaşanıyor

AB Türkiye İlerleme Raporu: Sivil Toplum Başlığında Ciddi Gerileme Yaşanıyor

Mayıs ayı sonunda 2019 Türkiye İlerleme Raporu'nu açıklayan Avrupa Komisyonu raporda bugüne kadar müzakereye açılmış 16 başlığın 10 tanesinde bir önceki yıla oranla ilerleme kaydedilmediği ifade ederken sivil toplum konusunda ise ciddi gerileme yaşandığını söyledi. 
> Devamı
Bir Kent Belleği Mekanı: MAD Kütüphane

Bir Kent Belleği Mekanı: MAD Kütüphane

İstanbul'da mekan,bellek, kent ve çevre hakları alanında çalışma yapan kişilerin sık uğranılanlar listesine ekleyebileceği bir yerle tanıştırmak istiyoruz sizleri... Yani, Mekanda Adalet Derneği'nin Kütüphanesiyle...
> Devamı
65 + Yaş Derneği: Yaşlılığa Olan İlgi Giderek Artacak

65 + Yaş Derneği: Yaşlılığa Olan İlgi Giderek Artacak

Dünya nüfusu giderek yaşlanıyor ve yaşlılıkla ilgili kavramlar zihinlerde negatif çağrışım yapsa da 60 yaş ve üzeri nüfusun yeryüzü sakinleri arasındaki yeri her geçen gün artıyor. Bugün 900 milyon olan yaşlı nüfusun 2020’de 1 milyara ulaşması bekleniyor. 2050 yılında ise her 5 kişiden birinin 60 yaşın üzerinde olacağı düşünülüyor. 
> Devamı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

STGM'den Duyurular

Sivil Sesler Festivali Eylül Ayına Ertelendi

Güncelleme Tarihi 28.05.2019
Değerli Sivil Toplum Temsilcileri,
 
Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Sivil Sesler Festivali'nin tarihlerini yeniden belirledik. Sivil Sesler 20-21 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek. 
 
Daha önce İstanbul seçimlerinin yenilenmesi nedeniyle Festivalimizi 28-29 Haziran'a ertelediğimizi duyurmuştuk. Ancak bu ertelemenin Festivalimizi beklediğimiz katılım ve içerikle gerçekleştirmemiz önünde bir dizi teknik ve organizasyonel zorluğa neden olduğu için buluşmamızı Eylül'de gerçekleştirmeye karar verdik.  Sivil Sesler Festivali için 16 Ağustos Cuma günü saat 17:00'ye kadar başvuru yapabilirsiniz. 

» Haberin Devamı

STÖ'ler için İzleme ve Değerlendirme Eğitimi Başvuruları Başladı

Güncelleme Tarihi 13.06.2019
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında düzenlediğimiz kapasite güçlendirme eğitimlerine izleme ve değerlendirme başlığıyla devam ediyoruz. 

» Haberin Devamı

STÖ-Akademi Destek Programı Bir Süre Ara Veriyor

Güncelleme Tarihi 14.06.2019

STGM STÖ Kaynak Merkezinin geçtiğimiz Mayıs ayında uygulamaya başladığı STÖ-Akademi Destek Programı sivil toplum örgütlerinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bu ilgi için başvuru yapan tüm sivil toplum örgütlerine çok teşekkür ediyoruz. Bu yoğun ilgi sonucu ortaya çıkan destek taleplerinin daha iyi bir değerlendirilmeye tabii tutulması ve faaliyet uygulamalarının daha verimli bir takibinin sağlanması amacıyla STÖ-Akademi Destek Programına başvurular 14 Haziran 2019 itibariyle kısa bir süreliğine kapatılmıştır. Program Eylül 2019’da tekrar başvurulara açılacaktır.

» Haberin Devamı

Örgütsel Koçluk Programı İçin Başvurular Başladı

Güncelleme Tarihi 29.05.2019

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun finansal desteğiyle yürütülen ve örgütlerin kurumsal, finansal, yönetimsel yapılarının güçlendirilmesi, araştırma, savunuculuk ve izleme kapasitelerinin artırılmasını hedefiyle çalışma yürüten STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında “Örgütsel Koçluk Programı” başlıyor. 

» Haberin Devamı

İyi Demokratik Yönetişimin 12 İlkesi Broşürü Türkçe Olarak Yayında

Güncelleme Tarihi 21.05.2019

Avrupa Konseyi Yerel Yönetim Reformu Uzmanlar Komitesi’nin “İyi Demokratik Yönetişimin 12 İlkesi” başlıklı broşürü  Türkçeye çevirdik. “İyi Demokratik Yönetişim”in kamu yönetiminin tüm seviyelerinde bir gereklilik olduğu savından yola çıkan broşürde yerel düzeyde, yerel yönetimin yurttaşlara en yakın yönetim olması nedeniyle birincil öneme sahip olduğu belirtiliyor.  

» Haberin Devamı

E-Posta Listemize Katılın!

e-posta

Bilgi Yönetim Sistemi

E-Posta
Şifre

STGM Etkinlik Takvimi

<< Haziran 2019 >>
PtSaÇaPeCuCtPa
     12
3456789
10111213141516
17
181920212223
24252627282930
  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
  • Dosya Konusu: Engellilerin Katılımı

    Röportaj: Süleyman Akbulut, (Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platformu Koordinatörü)

  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
İki ayda bir yayımlanan STGM bülteni
Bu web sitesi, STGM tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi projesi kapsamında yayın yapmaktadır.
Web sitesinin Avrupa Birliği'nin resmi görüşlerini yansıttığı düşünülmemelidir.