TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube
Hak Temelli Yaklaşım Nedir?

Hak Temelli Yaklaşım Nedir?

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 10 Aralık 1948'de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bi̇ldi̇rgesi̇ bugün 71 yaşında... Biz de 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle, geçtiğimiz Mayıs ayında insan hakları savunucusu Feray Salman’ın katılımıyla düzenlediğimiz “Hak Temelli Yaklaşım Webinarı”nda konuştuğumuz başlıkları sizin için derledik.  
> Devamı
Türkiye'nin Sivil Sesleri Buluştu

Türkiye'nin Sivil Sesleri Buluştu

Türkiye’nin dört bir yanında çalışma yürüten sivil toplum örgütleri “Sivil Sesler Festivali”nde bir araya geldi.  Sivil toplum tüm renklerinin ve çeşitliliğinin buluştuğu festivalde, sivil toplum temsilcileri bir kez daha demokrasi için, gelecek için ve içinde bulunduğumuz krizden çıkmak için sivil toplumun vazgeçilmez önemde olduğunu hatırlattı.
> Devamı
İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı Kuruldu

İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı Kuruldu

İnsan hakları savunucuları, İnsan Hakları Savunucuları Dayanışma Ağı’nı kurdu. Ağ, 17 Aralık'ta İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesinde düzenlenen basın toplantısı ile kuruluş deklarasyon metnini açıkladı.
> Devamı
Kazdağı İnteraktif Haritası Yayında

Kazdağı İnteraktif Haritası Yayında

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları ve Edremit Körfezi’nde biyolojik çeşitliliğin korunması ve biyolojik çeşitliliği tehdit eden projeler ve bu projelere karşı devam eden ekoloji mücadeleleri konusunda farkındalık için interaktif bir harita yayınladı. 
> Devamı
Çocuk Hakları Sözleşmesi Herkes İçin Bağlayıcılık Taşıyor

Çocuk Hakları Sözleşmesi Herkes İçin Bağlayıcılık Taşıyor

Çocuk Hakları Sözleşmesi bu yıl 30’ncu yaşını kutlarken, iki yüze yakın devletin çocuk hakları konusunda yükümlülük altına girmeyi taahhüt ettiği belge çocuklar için daha iyi bir dünya çabasına umut olmaya ve ilham vermeye devam ediyor...
> Devamı
insanhaklariizleme.org Yayında

insanhaklariizleme.org Yayında

  İnsan Hakları Ortak Platformu ve ETKİNİZ Destek Programı iş birliği ile insanhaklariizleme.org sitesi yayın hayatına başladı. Site aracılığıyla insan hakları alanında izleme ve raporlamaya dair bilgi ve belgeleri ve yeni gelişmeleri düzenli olarak takip etmek mümkün olacak. 
> Devamı
Zehirsiz Sofralar İçin Pestisitlere Hayır!

Zehirsiz Sofralar İçin Pestisitlere Hayır!

Pestisitler son dönemde kulağımıza sıkça çalınan kelimelerin başında geliyor. Pestisit sözlükteki anlamında göre bakteri, virüs ve haşerelerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılan kimyasallar demek... Bir diğer anlamıyla ise tarımsal zehir... Bugün soframıza gelen 1 armuda 18.3 kez, 1 elmaya 11.3 kez, 1 şeftaliye ise 10 kez pestisit uygulanıyor. Diğer anlamıyla zehir atılıyor.
> Devamı
Yavaş Yaşayanlarla Tanışmak İster Misiniz?

Yavaş Yaşayanlarla Tanışmak İster Misiniz?

  Yaşam tarzımızla dünyayı yok etmediğimiz ve doğayı koruduğumuz bir yaşam mümkün. Peki, daha iyi ve yavaş bir dünyanın mümkün olduğuna inanan, bunu hayat biçimi haline getiren insanlarla tanışmak ister misiniz?   
> Devamı
HAKİM Hayvan Hakkı İhlallerini Duyurmaya Devam Edecek

HAKİM Hayvan Hakkı İhlallerini Duyurmaya Devam Edecek

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) 2018 yılında geçici olarak durdurmak zorunda kaldığı hayvan hakları izleme ve raporlama faaliyetlerine 2020 yılında devam edecek. Komite, yaşam savunucusu herkesin desteğini bekliyor.
> Devamı
İntihar Konusunda Koruyucu ve Önleyici Çalışmalar Esastır

İntihar Konusunda Koruyucu ve Önleyici Çalışmalar Esastır

Dünya Sağlık Örgütü verileri dünya genelinde her 40 saniyede bir kişinin intihar sonucu yaşamını kaybettiğini ve 2030 yılında ise dünyadaki intihar sayısının bir milyonun üzerine çıkabileceğini söylüyor. Bir halk sağlığı sorunu olan intihar vakaları için en önemli ayaklardan biri ise koruyucu ruh sağlığı çalışmaları...
> Devamı
Cinsel Şiddetle Mücadele Hepimizin Sorumluluğunda

Cinsel Şiddetle Mücadele Hepimizin Sorumluluğunda

Cinsel şiddet hakkında konuşulması en zor şiddet türlerinden biri... Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ( CŞMD) ise bu zor alanda cinsel şiddetin önlenmesi, azalması, konu ile ilgili toplumsal farkındalığın artması için inatla çalışıyor. 
> Devamı
Görme Engellilerle Gönüllüler Aynı Platformda Buluştu

Görme Engellilerle Gönüllüler Aynı Platformda Buluştu

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) ihtiyaç sahibi engellileri ve gönüllüleri bir araya getirecek bir programı hayata geçirdi.  Artık "Engelsiz Destek Gönüllü Ağı Platformu" aracılığıyla görme engelliler, eğitim ve iş hayatında karşılaştıkları sorunlara bilgisayarları ve mobil cihazlarına indirecekleri uygulamayla kolayca çözüm arayabilecekler. 
> Devamı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

STGM'den Duyurular

STÖ-Akademi Destek Programı Başvuruları Kapandı

Güncelleme Tarihi 16.01.2020
Avrupa Birliği tarafından desteklenen STÖ Kaynak Merkezi Projemiz kapsamında geçtiğimiz Mayıs ayında uygulamaya başladığımız STÖ-Akademi Destek Programı başvuruları 15 Ocak 2020 tarihi itibariyle kapatılmıştır. Önümüzdeki günlerde değerlendirilme sonuçlarıyla ilgili bilgilendirme yapılacaktır. 
 
Açıldığı günden bugüne yoğun bir ilgi ile karşılaşan programa başvuru yapan tüm sivil toplum örgütlerine çok teşekkür ediyoruz. 

» Haberin Devamı

STÖ’ler için Engelli Hakları Webinarına Davetlisiniz

Güncelleme Tarihi 16.01.2020
Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz Kaynak Merkezi Projesi kapsamında faaliyet gösteren STÖ Destek Noktası’nın düzenlediği internet seminerlerinde bu ay engelli hakları konuşulacak. 
 
STÖ’ler için Engelli Hakları Webinarı, 24 Ocak 2020, Cuma günü 14.30-15.45 saatleri arasında Eşit Haklar için İzleme Derneği'nden ve Derneğimiz üyesi Nejat Taştan’ın katılımıyla düzenlenecek.
 

» Haberin Devamı

BİRLİKTE Birinci Yılını Geride Bıraktı

Güncelleme Tarihi 14.01.2020

Türkiye'deki yerel STÖ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilen ve #birliktedeğiştiriyoruz sloganıyla hak temelli örgütlerin kapasitelerini güçlendirmek için sahadaki deneyimlerimizden yararlanarak organize ettiğimiz ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı'nda birinci seneyi geride bıraktık.

Bu bir yıl içerisinde BİRLİKTE faydalanıcısı 42 örgütün iyileştirme planında yer alan başlıkların yüzde ellisinden fazlası hayata geçirildi, 5 mentör ve bir uzmanla toplam 530 saat görüşme yapıldı ve örgütlerden 445 kişi de bu iyileştirme çalışmalarında rol aldı.

» Haberin Devamı

Sivil Toplum Örgütlerinde Gönüllü Yönetimi için Temel Adımlar Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 04.12.2019

Sivil toplum örgütleri için gönüllüler oldukça önemli bir insan kaynağı. Gönüllüler örgütlerin temel faaliyetlerini yürütürken vazgeçilmez önemde olurken, STÖ'ler gönüllüler sayesinde savunuculuktan lobiciliğe kadar her tür faaliyetlerini gönüllü emek ile gerçekleştirebiliyorlar. 

» Haberin Devamı

Örgütsel Koçluk Programı Başvuruları Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi 17.12.2019

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun finansal desteğiyle STÖ'lerin örgütlerin kurumsal, finansal, yönetimsel yapılarının güçlendirilmesi, araştırma, savunuculuk ve izleme kapasitelerinin artırılmasını desteklemek hedefiyle çalışan STÖ Kaynak Merkezi Projesi kapsamında “Örgütsel Koçluk Programı” başvuruları devam ediyor.  

» Haberin Devamı

E-Posta Listemize Katılın!

e-posta

Bilgi Yönetim Sistemi

E-Posta
Şifre

STGM Etkinlik Takvimi

<< Ocak 2020 >>
PtSaÇaPeCuCtPa
  12345
6789101112
1314151617
18
19
20212223242526
2728293031  
  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
  • Dosya Konusu: Engellilerin Katılımı

    Röportaj: Süleyman Akbulut, (Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platformu Koordinatörü)

  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
İki ayda bir yayımlanan STGM bülteni
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.