TechSoupTR
Arama
Birlikte
Destek Noktası
Video Köşesi
Facebook Twitter Linkedin Instagram Youtube
Çocuk Haklarının Hafıza Kutusu: Sadece Çocuk

Çocuk Haklarının Hafıza Kutusu: Sadece Çocuk

Çocuğun insan hakları ve çocuk hakları hareketine dair hak temelli bir bellek oluşturma çabasıyla kurulan Sadece Çocuk Girişimi, "Çocuk Hakları ve Bellek Söyleşileri" ile Türkiye'nin çocuk hakları alanına ışık tutuyor.  Çocuk Hakları ve Bellek Söyleşileri" "Sadece Çocuk Hafıza Kutusu" ve YouTube'tan izlenebiliyor.  
> Devamı
STGM- Avrupa Birliği TACSO 3 Projesi İşbirliği Devam Ediyor

STGM- Avrupa Birliği TACSO 3 Projesi İşbirliği Devam Ediyor

Geçtiğimiz Ocak ayında başlayan Batı Balkanlar ve Türkiye’de Sivil Toplum Örgütleri için Teknik Destek Projesi ( Avrupa Birliği TACSO 3) STGM işbirliğiyle faaliyetlerine başladı.   
> Devamı
Gençlik Örgütleri Forumu'ndan COVID-19 Problem Haritası

Gençlik Örgütleri Forumu'ndan COVID-19 Problem Haritası

  Gençlik Örgütleri Forumu ( Go-For) COVID-19 pandemisinin gençler üzerindeki etkilerini izlemek üzere bir haritalama çalışması başlattı.  Pandemi süresince genç bireylerin yaşadığı problemleri ve hak ihlallerini raporlamak üzere harekete geçen Go-For, pandemiden kaynaklı sorun yaşayan gençlerin haritaya bildirim yapmasını bekliyor. 
> Devamı
ENGEÇDER COVID-19 Engelli Hakları Haritası Yayında

ENGEÇDER COVID-19 Engelli Hakları Haritası Yayında

Engelliler ve Gençlik Derneği (ENGENÇDER), COVID-19 salgını kapsamında Türkiye genelinde engellilerle ilgili her türlü gelişmeyi haritalandırmak için yeni bir çalışma başlattı.  
> Devamı
Süryanilere Ait Somut Olmayan Kültürel Miras Sitesi Yayında

Süryanilere Ait Somut Olmayan Kültürel Miras Sitesi Yayında

Mardin ve çevresinde "Süryani Somut Olmayan Kültürel Mirasının Belgelenmesi ve Yaygınlaştırılması" projesinin internet sayfası kullanıma açıldı. 
> Devamı

"Sivil Topluma İnanıyoruz ve Önerilerini Dikkate Alıyoruz"

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Levent Korkut'un moderasyonunda bu yıl 70'nci yaşını kutlayan Schumann Deklarasyonu'nu, Türkiye-Avrupa ilişkilerini ve Avrupa Birliği'nin sivil toplumla olan ilişkisi üzerine konuştuk.
> Devamı
İnsan Hakları İzleme Kaynak Merkezi Yenilendi

İnsan Hakları İzleme Kaynak Merkezi Yenilendi

İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) ve Etkiniz AB Programı tarafından hayata geçirilen İnsan Hakları İzleme Kaynak Merkezi  (insanhaklariizleme.org) yenilendi.
> Devamı
“Çocuk İşçiliği Sorunuyla Her Düzlemde Mücadele Etmemiz Gerekiyor”

“Çocuk İşçiliği Sorunuyla Her Düzlemde Mücadele Etmemiz Gerekiyor”

Bugün 12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü.  Yan yana gelmemesi gereken iki kelime çocuk ve işçi…
> Devamı
LGBTİ+’ların İnsan Hakları Raporu 2019: Kamu Otoritelerinin İhlallerinde Artış Var

LGBTİ+’ların İnsan Hakları Raporu 2019: Kamu Otoritelerinin İhlallerinde Artış Var

Kaos GL Derneği, 2019 yılına ait LGBTİ+’ların İnsan Hakları Raporu’nu yayınladı. Avukat Yasemin Öz’ün hazırladığı raporda; 2019 yılında LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini engelleyen uygulama ve insan hakları ihlallerine ilişkin vakalar yer alıyor.
> Devamı
Engelli Bireyler İçin Bir Dayanışma Haritası: abledturkey.com

Engelli Bireyler İçin Bir Dayanışma Haritası: abledturkey.com

  İnsani Gelişme Vakfı,  İstanbul genelinde engelli bireylere farklı uzmanlık alanlarında destek sağlayan 100’den fazla kuruluşun bulunduğu bir online haritayı hayata geçirdi.
> Devamı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

STGM'den Duyurular

BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı "COVID-19 Sürecinin Sivil Toplum Ve Aktivizm Üzerinde Etkilerine Yönelik Tespitler" Raporu

Güncelleme Tarihi 08.07.2020

Geçtiğimiz Aralık ayında dünya gündemine giren ve alışkanlıklarımızı, çalışmalarımızı etkileyen koronavirüs krizi sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını da önemli oranda etkiledi. Bu dönemde pek çok STÖ faaliyetlerini ertelemek durumunda kaldı. 

Bu süreçte Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve yürütücüsü olduğumuz BİRLİKTE Kurumsal Destek Programı faydalanıcıları da pandemi nedeniyle çalışmalarını ertelemek durumunda kaldılar. Salgın sürecinde BİRLİKTE faydalanıcı örgütlerle çalışmaya devam ederken, aynı zamanda COVID-19 salgınının sivil toplum örgütleri ve aktivizm üzerindeki etkilerini öğrenebilmek için de bir dizi görüşme gerçekleştirdik. 8-10 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz görüşmenin sonuçlarını da "COVID-19 Sürecinin Sivil Toplum Ve Aktivizm Üzerinde Etkilerine Yönelik Tespitler" başlıklı raporda yayınladık. 

» Haberin Devamı

TechSoup, STÖ'nüzün İhtiyaçlarını Öğrenmek İstiyor: Techsoup Global Bulut Teknoloji Anketi

Güncelleme Tarihi 09.07.2020

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar benzeri görülmemiş bir anla karşı karşıyalar. 2020’nin büyük zorlukları topluma katkı sunmak için nasıl uyum sağladığımızı, bağış topladığımızı ve teknolojiyi nasıl kullandığımızı temelden değiştiriyor. Bu dönüm noktası önümüzdeki on yıl ve ötesinde tüm faaliyetlerimizi şekillendirecek.

» Haberin Devamı

"STÖ’lerde Organizasyon Yapısı Belirleme" Bilgi Notu Yayında

Güncelleme Tarihi 17.07.2020
Örgütlerde yapılması gereken çalışmaların ve işlerin sahiplenilmesini sağlamak için önemli çalışmalardan biri de organizasyon yapısının belirlenmesi... Bu anlamda, STÖ'lerde görev ve sorumlulukların netleştirilmesi, paydaşların beklentilerinin doğru şekilde karşılanması için organizasyon yapısının belirlenmesi her örgüte özgü bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Peki, organizasyon yapısı nasıl belirlenir?
 
Bu sorunun yanıtı için Avrupa Birliği tarafından desteklenen BİRLİKTE: Yerel STÖ'ler için Kurumsal Destek Programı'ndaki uzmanlarımız "STÖ’lerde Organizasyon Yapısı Belirleme" başlığıyla bir bilgi notu hazırladı.

» Haberin Devamı

Katılım Hakkı Projesi'nden Paris Belediyesi “Katılımcı Bütçe Uygulaması” Bilgi Notu

Güncelleme Tarihi 22.06.2020

STGM olarak Avrupa Birliği'nin desteğiyle yürütmekte olduğumuz Katılım Hakkı Projesi kapsamında, geçtiğimiz Ocak ayında sivil toplum örgütlerinin ve kamu kurumlarının katılımıyla Fransa’ya gerçekleştirilen çalışma ziyareti sonrasında çalışma gezisinin gözlemlerini, Paris Belediyesi tarafından sunulan belgeleri ve konuyla ilgili hazırlanan raporları bir bilgi notunda derledik.  

Yerel yönetimlere yurttaş ve STÖ katılımını desteklemeyi hedefleyen bilgi notunda ayrıca “Paris Katılımcı Bütçe Şartının” Türkçe çevirisi de yer alıyor. 
 
Paris Belediyesi “Katılımcı Bütçe Uygulaması” kısıtlı bir uygulama olmakla beraber, yurttaşların ve sivil toplum örgütlerinin karar verme süreçlerine katılımı açısından konuyla ilgili endekslerde iyi uygulamalar arasında gösteriliyor.

» Haberin Devamı

STÖ Kaynak Merkezi Projemiz 2'nci Yılı Geride Bıraktı

Güncelleme Tarihi 16.07.2020

STGM olarak sivil toplum örgütleriyle  olan uzun süreli birlikteliğimizin ve deneyimimizin ürünü olan STÖ Kaynak Merkezi Projesi'nde ikinci yılı tamamladık. 

Örgütlerin güçlenmelerini sağlamak, etkilerini artırmak, var oluşlarını desteklemek için yola çıkan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen STÖ Kaynak Merkezi projemizin ikinci yılında da ekimizle birlikte yüzlerce saat çalıştık ve onbinlerce kilometre yol yaparak Türkiye'nin dört bir kentinde çalışma yürüten sivil toplum örgütleriyle biraraya geldik.

» Haberin Devamı

E-Posta Listemize Katılın!

e-posta

Bilgi Yönetim Sistemi

E-Posta
Şifre

STGM Etkinlik Takvimi

<< Ağustos 2020 >>
PtSaÇaPeCuCtPa
     12
34
5
6789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
  • Dosya Konusu: Engellilerin Katılımı

    Röportaj: Süleyman Akbulut, (Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platformu Koordinatörü)

  • Siviliz Ocak 2013 (Sayı 33)
İki ayda bir yayımlanan STGM bülteni
Bu web sitesi Avrupa Birliğinin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği'nin sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.